Неоконзервативни амерички „јастреб“ Џон Мекејн је, опет, на балканској турнеји. Овај сенатор коме је русофобија друго име, дипломатска је запршка у свим чорбама у кризним, посткризним или преткризним геополитичким регионима. Већ деценијама.
У последње време највише се чуло његово име око залагања за улазак Црне Горе у НАТО, пре тога је имао своје виђење решења кризе на истоку Украјине, на Блиском истоку је сваки час…
Ко је Џон Мекејн? У чије име он говори? Кога представља?
Кад угости или буде угошћен Мекејн, са киме представник неке државе у ствари разговара — са сенатором, чланом републиканске већине у Конгресу, експонентом утицајних лобистичких група или пак разговара са Америком?
Незвани гост на високом нивоу
Кад неко разговара са Џоном Мекејном, сугерише за Спутњик историчар Саша Адамовић, он уствари разговара са америчком дубоком државом.
„Иако је формално сенатор — али са великим утицајем и активношћу, кога је палеоконзервативни аналитичар Патрик Бјукенен оптужио да је киднаповао америчку спољну политику — Мекејн је заправо нека врста министра спољних послова америчке дубоке државе која се у овом тренутку бори против новог америчког председника Доналда Трампа и покушава да саботира његову спољнополитичку агенду, која је пре свега подразумевала поправљање односа са Русијом“, наглашава Адамовић.
Посета сенатора Мекејна Балкану, појашњава Адамовић, може да се гледа и у светлу неке врсте „спасавања“ Балкана и балканских земаља од руског утицаја, поготову знајући да америчка дубока држава на Балкан гледа као на линију ватре између САД и Русије.
Такође, с обзиром да је председник Америке Доналд Трамп, Мекејнова посета Балкану у овом моменту, према Адамовићевом мишљењу, изазива одређену нелагоду јер је он нека врста незваног госта кога морате да примите, али му се у суштини не радујете.
Сива еминенција дубоке државе
Поред поменутог скорашњег залагања за пријем Црне Горе у НАТО, оптужби да Владимир Путин жели да обнови руску империју и мешања у кризи у Украјини, Мекејн је чест гост на северу Сирије, где су стационирани не само амерички војници него и противници власти Башара ел Асада.
Линија Мејконове политике, додаје Адамовић, иста је још од времена кад је као ватрени албански лобиста подржавао независност Косова и агресију НАТО-а на Југославију 1999.
Чак и у периодима кад су на власти у Америци биле демократе, истиче Адамовић за Спутњик, Мекејн је био на власти јер је последњих 25 година америчком спољном политиком доминирала интервенционистичка нит која је чудовишне размере добила у време кад су је преузели такозвани неоконзервативци.
Кад каже дубока држава, прецизира Адамовић, он пре свега мисли на све оне који политички, медијски, обавештајно, безбедносно… доминирају америчком унутрашњом, а пре свега спољном политиком у протеклих четврт века.
„Та америчка дубока држава, која је поражена на америчким изборима, можда је у овом моменту у опозицији. Међутим, видели смо да још има снаге и не жели да дозволи Трампу промену спољне политике, па је оно што ради Џон Мекејн класично саботирање и покушај да се америчка спољна политика задржи на линији какву је била до сад“, подвлачи Адамовић.