Он је након састанка државног секретара САД Рекса Тилерсона са руским председником Владимиром Путином рекао да постоје одређени покушаји да се нашкоди сарадњи Русије и САД, као и да је тај пут осуђен на пропаст.
„Био је ово дуг дан. Преговори су били веома дуги, док је сусрет са председником Владимиром Путином трајао више од два сата. Разговори су били веома отворени и конструктивни и размотрили смо сва кључна питања на међународној политичкој сцени, као и проблеме које се тичу билатералних односа“, рекао је он.
Лавров је истакао и да је на састанку потврђена намера обеју страна да се уложе заједнички напори у борби против тероризма.
„То је питање о којем су наши председници разговарали телефоном у више наврата, чак и оног тренутка када је амерички лидер Доналд Трамп позвао Путина да му изрази саучешће поводом терористичког напада у Санкт Петербургу“, рекао је руски дипломата.
Лавров је оценио и да се упркос проблемима које постоје између Москве и Вашингтона, ипак назире перспектива за развој дијалога, додајући да је Москва на то спремна. У ту сврху, како је рекао, биће именовани и специјални представници који ће се бавити анализом несугласица између САД и Русије.
„Након преговора се много боље разумемо“, додао је он.
Говорећи о Украјини, руски министар је навео да су и Вашингтон и Москва сагласни да је неопходно у потпуности реализовати Мински споразум, као и да ће се тим поводом успоставити комуникациони канал између САД и Русије као додатак „нормандијској четворци“.
Лавров и Тилерсон су разговарали и о ракетном нападу САД на Сирију, док је руски дипломата истакао да је неопходно спровести темељну истрагу инцидента који је постао предмет многобројних спекулација.
Како је рекао, Русија није видела никакве доказе изјава Америке о употреби хемијског оружја од стране Дамаска. Он је поновио да Русија инсистира на спровођењу објективне истраге о том питању, али уколико УН или Хаг почну да врдају, то значи да Запад не жели да се истина и сазна.
Говорећи о сиријском председнику Башару ел Асаду, Лавров је упозорио да свргавање актуелног сиријског режима може резултирати поразом у борби против терористичке организације ДАЕШ.
Руски дипломата је изразио наду и да ће се наставити преговори САД и Русије о разоружавању и стратешкој безбедности. Он се осврнуо и на питање санкција рекавши да Тилерсон на преговорима није претио новим ограничавајућим мерама.
Тилерсон: Ниво поверења је изузетно низак
Амерички државни секретар Рекс Тилерсон изјавио је у Москви да је ниво поверења између САД и Русије на изузетно ниском нивоу, те да је неопходно побољшати сарадњу како би уопште почели да решавају многобројна питања.
„Неопходно је учинити све како би се зауставила деградација односа и упоставило међусобно поверење“, рекао је он.
Тилерсон је такође оценио да су преговори у Москви били изузетно продуктивни.
Говорећи о ракетном нападу на Сирију, Тилерсон је рекао да је тај потез Вашингтона у потпуности оправдан. Истовремено, додао је он, Америка не располаже информацијама да је Русија пружила Дамаску било какву помоћ приликом хемијског напада на Идлиб.
Будућност сиријског лидера Башара ел Асада такође је била једна од важнијих тема преговора, а амерички државни секретар је рекао да његов одлазак са председничке функције треба да буде спроведен организовано.
Тилерсон је такође навео и да питање антируских санкција није била тема данашњих преговора.