Он је то изјавио на заједничкој конференцији за новинаре са америчким државним секретаром Рексом Тилерсоном у Москви.
„Када је реч о Сирији, разговарали смо о историјским чињеницама и Рекс ми је рекао да је он нов човек у америчкој администрацији, те да не жели да се бави прошлошћу. Међутим, свет је такав да, уколико не учимо из историје, ништа нећемо постићи ни у будућности. Због тога сам скренуо пажњу на неколико ситуација када је читав низ земаља НАТО-а био фокусиран на ликвидацији једног или другог диктатора“, рекао је Лавров.
С тим у вези, руски дипломата се осврнуо и на бившег југословенског председника Слободана Милошевића „због кога је НАТО започео рат у центру Европи и тиме најгрубље прекршио повељу УН и Хелсиншки финални акт“.
„Бомбардован је репетитор на Авали, што је војни злочин по свим тумачењима Женевске конвенције, бомбардовани су стамбени делови градова, гађана је и амбасада Кине, мостови и возови. Тек након два месеца, када је већ понестало муниције и циљева, те земље су се обратиле Савету безбедности“, истакао је Лавров.
Он је као пример навео и бившег ирачког лидера Садама Хусеина, кога су обесили након инвазије Ирака, као и убиство либијског вође Моамера Гадафија.
„Експерименте засноване на свргавању диктатора већ смо видели и јако добро знамо како се завршавају. Позитивних примера не могу да се сетим. Због тога, када је реч о Сирији, Русија не игра на карту појединца, као што је Асад, већ се залаже за договор свих зараћених страна. Дијалог мора бити инклузиван, а о судбини земље треба да решавају искључиво Сиријци“, закључио је он.