„Јуче смо подробно разговарали о потреби за побољшањем руско-америчких напора за мобилисање међународне заједнице у борби против тероризма, а подсетили смо да су акције САД попут напада на Сирију 7. априла у супротности са тим задатком“, рекао је Лавров на састанку шефова представништава Министарства спољних послова Русије.
Према речима руског министра, Русија инсистира на пажљивој и независној истрази о овом инциденту.
„Ми не можемо и нећемо подржати покушаје да се тајно, без инспекција усвоји резолуција Савета безбедности УН о осуди сиријских власти“, истакао је он.
Он је додао да је Бела кућа принуђена да даје неутемељене оптужбе на рачун Москве због притиска противника председника САД Доналда Трампа.
„Жао нам је што се ово дешава, али ми ништа не можемо да учинимо, осим да тражимо да изнесу чињенице ако нас оптужују за нешто. Не постоји ниједан доказ, иако је под притиском Трампових противника Бела кућа приморана да нас повремено неосновано оптужује. Јуче нас је, по мом мишљењу, Бела кућа опет оптужила да смо се мешали у изборе у Црној Гори, да је Русија увучена у кампању дезинформације да би помогла (сиријском председнику Башару) Асаду да избегне одговорност за хемијски напад“, истакао је Лавров.
Потребан заједнички експертски тим за истрагу о хемијском нападу
Руски и западни експерти требало би да буду део тима за истрагу о наводном хемијском нападу у сиријском Идлибу 4. априла, предложио је руски министар.
Он је рекао новинарима да је „довољно убедљиво“ објаснио америчком државном секретару Рексу Тилерсону разлоге због којих би посебна независна студија УН и ОЗХО требало да испита наводни напад.
„Али с обзиром на огроман и веома конфротирајући одјек који окружује оно што се догодило у Сирији, понудили смо да допунимо ове структуре професионалним инспекторима из ове области који би били позвани из западних земаља, Русије и земаља региона“, казао је Лавров.
Он је додао да му се „чинило да је Тилерсон сасвим позитивно реаговао на ту идеју“.
„Данас је у Хагу ванредно заседање Извршног савета Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО). Предали смо им наш предлог да се формира делегација са додатним инспекторима“, рекао је Лавров.
Оклевање западних земаља да пошаљу стручњаке на место наводног хемијског напада у сиријској провинцији Идлибу ослоњено је на „изговоре“ о наводној опасности, додао је он. Лавров је казао да америчке, француске и британске колеге „не обраћају пажњу на чињеницу да треба да посете не само аеродром за који сумњају да је био место где је хемијско оружје укрцавано на авионе, већ и место где су падале гранате“.
„Рекли су да не знају ко контролише ту област, да није сигурно да се тамо пошаљу инспектори. То су све изговори“, нагласио је Лавров.
Сиријска опозиција је 4. априла саопштила да је у нападу хемијским оружјем у граду Хан Шеихун у провинцији Идлиб погинуло 80, а рањено 200 особа. Она је за напад окривила сиријске владине снаге, које су енергично негирале оптужбе и окривиле екстремисте и њихове помагаче. Министарство одбране Русије саопштило је да је сиријска авијација извела напад у Хан Шеихуну на арсенал са хемијским оружјем терориста које је испоручивано у Ирак.