Према подацима агенције „Анадолија“, након обрађивања 99 одсто гласачких листића, присталице уставних амандмана имају 51,4 одсто гласова. Сам Ердоган већ је честитао премијеру Биналију Јилдириму на позитивном резултату референдума.
„Нека резултати референдума буду за добробит наше земље. Гласање је било важан показатељ да људи штите своју земљу, своју будућност. На данашњи дан донета је историјска одлука о систему турског руководства. Уз помоћ избора народа остварили смо реформу управе, најважнију у нашој историји“, рекао је Ердоган обраћајући се новинарима у Анкари.
„Први пут у историји земље мењамо систем управљања. Сви они који су рекли да или не, 80 милиона људи у нашој земљи и турски држављани који живе у иностранству, то је наша заједничка победа. Сви спорови остају за нама. Позивамо на поштовање одлуке народа“, рекао је турски лидер.
Присталице преласка на председнички систем побеђују у 48 од 81 турских провинција. Против уставних промена били су гласачи у већински курдским југоисточним провинцијама (Дијарбакир, Ван, Агри, Мардин и друге), као и европском делу Турске и провинцијама на Средоземном и Егејском мору (Анталија, Мерсин, Мугла, Измир). У Истанбулу и Анкари са малом разликом воде противници реформе.
Турска Република проглашена је 1923. године.
Истанбул: Грађани ударају у шерпе и лонце у знак протеста
Грађани неколико делова Истанбула, највећег града у Турској, ударали су шерпама и лонцима са прозора својих домова, док је председник Реџеп Тајип Ердоган проглашавао победу на данашњем референдуму уставних реформи.
Ово је, како је навео Ројтерс, традиционална форма протеста.
Незадовољство су изразили становници најмање четири насеља Истанбула, јавила је британска агенција, позивајући се на очевице.
На друштвеним мрежама објављене су фотографије и видео-снимци на којима се види како су се у појединим деловима града окупиле и мање групе демонстраната.
На референдуму који је одржан у Турској, за уставне промене којима се шире овлашћења председника Ердогана гласало је 51,3 одсто бирача.