„То би могао да буде проблем“, стоји у тексту.
Наводи се да је „прошле године чудан аутомобил који управља самим собом пуштен на мирне путеве округа Монмаут у савезној држави Њу Џерсију“.
„Експериментално возило, које су развили истраживачи произвођача чипова ’Инвидије‘, није се по изгледу разликовало од других аутономних аутомобила, али није било налик било чему што су приказали ’Гугл‘, ’Тесла‘ и ’Џенерал моторс‘ и показало је растућу моћ вештачке интелигенције“, пише у чланку „МИТ технолоџи ривју“.
Наводи се да „аутомобил није следио ниједну инструкцију коју му је задао инжењер или програмер“.
„Уместо тога, у потпуности се ослањао на алгоритам уз помоћу којег је научио самог себе да вози гледајући човека како то ради. Обезбедити да аутомобил вози на овакав начин било је импресивно достигнуће. Али истовремено помало уноси и немир, пошто није у потпуности јасно како аутомобил доноси одлуке“, стоји у тексту.
Наводи се да „информација из сензора возила иде право у огромну мрежу вештачких неурона који обрађују податке и онда задају команде неопходне да би се управљало воланом, кочницама и другим системима“.
„Изгледа да је резултат у складу са реакцијама које би очекивали од људског возача. Али шта ако једног дана уради нешто неочекивано — удари у дрво, стане када се укључи зелено светло на семафору? Како сада ствари стоје, биће тешко одгонетнути зашто је то учинио. Систем је толико сложен да би чак и инжењерима који су га осмислили могло да буде тешко да изолују разлог било које појединачне изведене акције“, наводи се у тексту магазина Технолошког института из Масачусетса.
Магазин наводи да сличну мистерију изазива и програм „Дип пејшент“, који се примењује у болници Маунт Синај у Њујорку и врло прецизно процењује болести пацијената, без било каквог утицаја или уплитања лекара или другог медицинског особља.
Извор: Танјуг