„Након анализе материјала од стране стручних служби Министарства донет је закључак да се образовни пакети коригују како би се прилагодили узрасту деце и култури и традицији народа који живе на територији Србије. Након тога, образовни пакети ће бити прослеђени школама као помоћно средство припреме за рад са децом“, речено је Данасу у Министарству просвете.
Образовни пакети су данима на удару критика дела јавности, која тврди да се њима на мала врата уводи сексуално образовање у обданишта и школе, праћено подстрекивањем деце на хомосексуалне односе, да су садржаји образовних пакета непримерени узрасту деце и ученика, супротни нашој традицији, да задиру у породичне односе…
Посебно је апострофиран део из приручника за предшколске установе, намењен деци од три до пет година, у којем се, по мишљењу критичара, појам додиривања користи првенствено у сексуалном смислу. Споран је и део приручника за ученике основних и средњих школа који носи назив „Све што сте одувек желели да сазнате о сексуалности, а нисте имали прилике да питате“, у којем се објашњава шта је и како се користи женски кондом, да ли је мастурбација штетна, какав је осећај при оргазму, описује се француски пољубац, шта је орални и анални секс…
Критичари негодују што се теме које немају везе са сексуалним насиљем налазе у овој публикацији, док аутори објашњавају да је поменуто поглавље настало на препоруку наставница биологије, а да су најчешће постављена питања прикупљена од ученика и ученица седмог и осмог разреда.
Образовни пакети су настали као производ прве Националне студије о друштвеном проблему сексуалног злостављања деце у нашој земљи, рађене током школске 2014/2015. године. Она је показала веома забрињавајуће податке да на узрасту од 10 до 18 година у сваком школском одељењу у Србији постоје четири детета која су преживела одређени вид сексуалног насиља, а да од две трећине деце која испричају одраслима шта им се догодило, више од половине одраслих не предузме ништа.
Извор: Данас