Он је додао да се тај циљ може остварити једино крупним корацима у напред, а не запаљивим изјавама које регион враћају у прошлост.
Дачић је европском комесару за преговоре о проширењу Јоханесу Хану пренео поруку да ће Србија и после избора новог председника и формирања нове републичке владе наставити да реализује своје спољноплитичке приоритете, међу којима је најважнији чланство у ЕУ.
„Очекујемо да крајем јуна, на следећој Међувладиној конференцији, буде отворено још неколико поглавља. Ми се надамо да ће их бити четири. Међутим, колико год их буде било то ће значити да динамика и континуитет у процесу напредовању на путу европских интеграција постоје“, изјавио је министра спољних послова Србије после разговора с Ханом.
Наводећи као други спољнополитички приоритет регионалну стабилност, Дачић је навео да ће Србија уложити максимум напора да својом конструктивном улогом да значајан подстицај да Балкан буде зона регионалне стабилности и мира.
„Балкан тражи заједничке интересе, а не повратак у прошлост, изазивање сукоба и претњу миру и стабилности на Балкану“, поручио је Дачић.
Изјаве албанских лидера о формирању Велике Албаније уколико изостане европска перспектива региона не уклапају се у идеје којима се Србија руководи, оценио је Дачић, приметивши да би и политичари из Србије тако могли да говоре о идеји да сви Срби живе у једној држави, али да би то водило у прошлост.
„Заједно смо данас констатовали да је Србија на добром путу и неопходно је да надокнадимо оно што смо изгубили у прошлости, а за то су нам потребни крупни кораци. Надам се да пут ка ЕУ неће бити заустављен“, навео је шеф српске дипломатије после разговора с европским комесаром.
Нама је циљ да уђемо у ЕУ, поновио је Дачић, додајући да се на Западном Балкану питање опстанка ЕУ не поставља, што би, уверен је, требало да је у интересу и саме Уније.
Најавио је и да ће Србија учинити све да допринесе наставку дијалога с Приштином, али и да очекује да се испуни оно што је за Србију најбитније, а то је формирање Заједнице српских општина.
Извор: Танјуг