Он је у ауторском тексту за словачки дневник „Правда“ оценио да је на тај начин ЕУ „добровољно (под притиском других криза) испразнила регион, који је за ЕУ природно окружење“.
Како је казао, опоменама и реторичким вежбама из Тиране, Приштине, Београда или Брисела заоштравање односа на Западном Балкану се не решава, већ само одлаже.
Лајчак сматра да, иако су Тирана, Приштина и Београд данас економски и политички даље него што су били 2003. године, када је самит ЕУ у Солуну дао региону западног Балкана јасну европску перспективу, и даље успева да преживи „дубоко укорењени национализам и једнако дубоко осећање историјске неправде у балканским главама и срцима“.
„Позиви на етнички чисте државе, на ’уједињење народа‘ испод заједничке заставе са двоглавим орлом — да ли белим или црним — периодично се понављају, исто као и апели да ЕУ одлучније прихвати улогу арбитра. Најновије, са обрнутом парадигмом ’Ако нас не прихватите у унију, ујединићемо се сами‘ дуж етничких изохипси, што би, захваљујући етнички измешаном становништву Балкана, значило наметнуто отварање питања граница међу практично свим државама региона узајамно“, написао је Лајчак.
Према његовим речима, из ситуације у којој су се државе Западног Балкана претварале да верују обећању европске перспективе, а ЕУ се правила да верује у озбиљност напора тих држава да испуне обавезе утврђене за процес приступања, нагло се долази до стања „које се не може назвати другачије него — уцена“.
„Ми смо, као ЕУ, мало кратковидо дозволили да нас сатерају у позицију у којој се од нас захтева да издајемо клупске легитимације, али не на основу меродавног испуњавања квалификационих услова, већ на основу претњи. Слично као да ученик седмог разреда, неустрашив и јак, пошто-пото инсистира да уђе у школски фудбалски тим, иначе ће запалити школу“, рекао је Лајчак.
Шеф словачке дипломатије сматра да решење није више Балкан у ЕУ, већ ЕУ на Балкану и активнији рад у појединим државама, регионима.
„Можда је крајње време да на тлу европских институција направимо посебан орган који би се тиме бавио. Ако може ММФ да има мисију која редовно директно на терену оцењује испуњавање критеријума за пружање позајмица, можда би требало да се замислимо да ли имамо снаге, јер у нашем интересу, са становништа последњих дешавања, јесте да створимо мисију ЕУ која би са појединим државама радила, не периодично или на ад хок основи, већ континуирано“, рекао је Лајчак
Извор: Танјуг