Лист наводи да овај споразум представља „потенцијални изазов“ за НАТО, пошто земље-чланице Алијансе, међу којима је и Турска, обично користе унифицирану, западну војну технику.
То се, како наводи лист, догађа у тренутку када је напетост између Алијансе и Кремља на врхунцу.
Очекује се да ће руски лидер Владимир Путин и председник Турске Реџеп Тајип Ердоган разговарати о уговору о испоруци комплекса С-400 током састанка 3. маја у Сочију, пише лист позивајући се на изјаву турског министра одбране Фикрија Ишика.
„Претпостављам да ће након разговора Ердогана и Путина бити усвојена заједничка одлука о даљим корацима, усмереним на куповину руског ракетног комплекса“, нагласио је Ишик и додао да је закључивање уговора дошло до финалне фазе, али да то не значи да ће се она догодити већ сутра.
Како пише „Нешенел интерест“, одлука Анкаре да изабере С-400 донета је зато што НАТО није успео да понуди турским властима „финансијски ефикасну“ алтернативу.
Овај уговор, како наводи лист, ствара „геополитичку дилему“, ако се узме у обзир важна улога Анкаре у борби против ДАЕШ-а, као и заједничка граница Турске и Сирије.
Ако споразум о С-400 буде склопљен, то ће бити корак у правцу зближавања Русије и Турске, чак и без обзира на тешкоће у билатералним односима које су уследиле након што је турска авијација у новембру 2015. године оборила руски борбени авион изнад Сирије, пише лист.
У последње време ситуација се побољшала, а у октобру прошле године земље су потписале велики уговор у области енергетике. У међувремену, према мишљењу неких аналитичара, чак и ако уговор о С-400 буде закључен, то неће моћи значајно да побољша билатералне односе Москве и Анкаре, наводи аутор текста.