У Нишу је одржан скуп посвећен раду Центра, на коме је заменик министра за ванредне ситуације Руске Федерације Олег Баженов пренео колегама у Србији честитку министра за ванредне ситуације Владимира Пучкова.
„Током година рада, Центар је више пута показао ефикасност у гашењу пожара, борбама са поплавама и другим непогодама, у хуманом збрињавању људи, али и хуманитарном разминирању. Данас Центар није само једини регионални механизам борбе са ванредним ситуацијама, већ и сведочанство професионализма и нашег нераскидивог спасилачког братства“, стоји између осталог у честитки министра Пучкова.
Високим званицама окупљеним у Нишу поводом петог рођендана Српско-руског хуманитарног центра обратио се и српски министар за рад и социјална питања Александар Вулин, који је подсетио да се у протеклих пет година откад је Центар формиран променило много тога. Али да се није променило оно најважније.
„Мењала се опрема, стратегија и људи, али није спремност, способност и воља припадника Центра да буду ту за оне којима је помоћ потребна, за оне који страдају, којима је потребна спасилачка рука, људска солидарност“, рекао је Вулин.
„Дивили смо се и били бескрајно захвални када сте дошли у Обреновац током поплава. Поштовали смо вашу храброст, али изнад свега људску солидарност и решеност да будете са нама када је то потребно. Није нам фалио обучених људи у полицији, ватрогасној служби, Црвеном крсту, али требала нам је ваша солидарност и осећај да нисмо сами. Све се поновило када је дошла мигрантска криза. Када свет још није разумео шта се дешава, били сте ту уз нас, на основу једног позива да помогнете. Кад год је тешко, сви зову Центар у Нишу, а када су мирна времена, онда о њему причају лажи, говоре лоше. Из разних земља о њему се говори као о мрачном, тајанственом месту које има зле намере. А када дођу тешка времена, онда се очекује његова подршка. Али она увек стигне, без обзира одакле вапај долазио“, истакао је министар Вулин.
Он је најавио и једну важну новину. Министарство рада ће убудуће са Хуманитарним центром у Нишу радити на оспособљавању наших људи у области безбедности и заштите на раду.
Директор Центра са српске стране Бојан Гламочлија истиче да су владе Руске Федерације и Републике Србије уложиле велики труд да би Центар био формиран и да би заживео као организација за деловање у хуманитарним и ванредним ситуацијама.
„Догађаји који су уследили оправдали су формирање нашег Центра. Током великих поплава и пожара сачували смо животе људи, али и материјална богатства, не само Србије већ и земаља региона. Била је то потврда да смо на добром путу“, рекао је Гламочлија поздрављајући присутне.
Запослени у центру имали су прилику да чују и обраћање државног секретара у Министарству унутрашњих послова Милосава Миличковића и начелника Сектора за ванредне ситуације, помоћника министра Унутрашњих послова Србије Предрага Марића који је, као човек из посла, за Центар имао само речи хвале.
После додела медаља и захвалница заслужним за рад Центра, у Нишу је одржана показна вежба ватрогасаца-спасилаца у којој су учествовали и представници волонтерских организација и цивилне заштите.
Симулирано је спасавање људи из аутомобила који је заглављен на спрату зграде услед поплаве. Својим умећем присутне су задивили припадници Горске службе спасавања и ватрогасци-спасиоци.
Прослава петог рођендана Српско-руског хуманитарног центра настављена је седницом Управно одбора, на којој ће бити речи о обукама спасилаца у посебном тренинг центру који је недавно формиран у Нишу. Подсетимо, само прошле године више од 250 ватрогасаца-спасилаца захваљујући Центру боравило је на обуци у Руској Федерацији.
Центар је поводом петог рођендана добио посебне похвале од Међународне организације цивилне заштите из Женеве, чији представник такође брави у Нишу.