У Француској, полиција је испалила сузавац на демонстранте који су током радничког марша поводом Првог маја у Паризу почели да гађају полицију Молотовљевим коктелима.
Police firing tear gas on protestors pic.twitter.com/f7oixWVCiG
— Charlotte Dubenskij (@CDubenskij_RT) May 1, 2017
Годишњи марш поводом радничких права ове године је укључио позиве да се десничарској кандидаткињи Марин ле Пен онемогући да победи у другом кругу председничких избора у недељу, јавља АП.
На снимцима се види полиција како окружује демонстранте са капуљачама и настоји да их изолује од остатка масе у близини Бастиље.
АФП наводи да су два полицајца повређена у том инциденту.
Турска полиција испалила је сузавац и гумене метке како би растерала групу демонстраната који су, упркос забрани, желели да прославе 1. мај маршом ка Тргу Таксим, а притом је више од 200 људи приведено, јавио Ројтерс.
АФП наводи да су демонстранти, које су чинили припадници левичарских група, разапели антивладине транспаренте на којима је писало „Живео 1. мај, ’не‘ диктатору“, након референдума на коме су знатно проширена овлашћења председника Ердогана.
🇹🇷 Protesters attempt to defy a ban and march on Taksim Square to celebrate May Day in Istanbul. 📷 @yasinnakgul pic.twitter.com/rzoSetTT1O
— Frédérique Geffard (@fgeffardAFP) May 1, 2017
Турске власти забраниле су било какве демонстрације на Тргу Таксим, а полиција је поставила барикаде у авенији која води ка њему, наводи француска агенција.
Истовремено, неколико хиљада људи учествовало је на прослави Празника рада у званично одређеном подручју у кварту Бакиркој у близини међународног аеродрома у западном делу града.
У Грчкој, синдикати обележавају празник рада, 1. мај, 24-часовним штрајком широм земље и протестима против нових мера штедње које захтевају међународни кредитори у замену за исплату нове транше финансијске помоћи.
Како јавља агенција АП, неколико хиљада људи окупило се испред зграде грчког парламента у Атини, одазвавши се позивима синдиката на протест због најављених мера штедње које траже кредитори.
Два велика митинга, у организацији синдиката, планирана су у Атини током првомајских празника, а запослени у многим јавним службама ће, како се наводи, бити у „белом штрајку“.
Part of the #MayDay2017 #demonstration end in front of the #Hilton hotel in #Athens where th #GreekGov, #Troika & #IMF will meet today! pic.twitter.com/Ens2yguBbY
— City Plaza Squat (@sol2refugees) May 1, 2017
Протести су почели у време док се званичници грчке владе припремају за разговоре у једном хотелу у центру Атине са представницима кредитора о споразуму који подразумева даље спровођење драконске контроле расхода у замену за пакет помоћи.
Овогодишњи првомајски марш кроз центар Беча био је у знаку кризе у Социјалдемократској партији Аустрије (СПО), односно њеног огранка у главном граду, због чега је лидер странке и аустријски канцелар Кристијан Керн позвао на јединство, изјашњавајући се уједно против превремених парламентарних избора.
Социјалдемократе, на маршу који сваке године организују 1. маја, покушале су да покажу јединство након што је на скупштини СПО Беча одржаној у суботу била видљива подела, која се одразила најгорим резултатом који је приликом реизбора добио градоначелник и лидер у Бечу Михаел Хојпл, са свега 77 одсто гласова.
Раднички синдикати и левичарски активисти у Пољској апеловали су на јединство како би се супротставили актуелној конзервативној влади. Марш су организовали синдикати и Савез демократске левице, странке која је изгубила сва места на парламентарним изборима 2015. године на којима је на власт дошла конзервативна Партија права и правде.
Како наводи АП, њен лидер Себастијан Вјежбицки рекао је да левичари морају да заштите права радника, али и да се усредсреде на грађанска права и људско достојанство.
У Камбоџи полиција је будно мотрила више од 1.000 радника текстилне индустрије који су, пркосећи владиној забрани маршева, у поворци прошли Пном Пеном како би поднели петицију Народној скупштини, тражећи вишу минималну зараду и већу слободу окупљања, преноси америчка агенција.
Учесници марша су носећи транспаренте дошли до парламентарног комплекса, где их је зауставила полицијска барикада, а ситуација је разрешена након неколико сати када су представници скупштине изашли и примили петицију.
На Филипинима је неколико хиљада левичарских активиста и радника бучно марширало тражећи веће плате и укидање послова по уговору на одређено време који раднике лишавају многих олакшица.
Хиљаде радника текстилне индустрије окупило се и у Бангладешу тражећи веће плате и бољу правну заштиту. У Бангладешу у индустрији одеће ради око четири милиона људи у око 4.000 фабрика које остварују извоз од 25 милијарди долара годишње, углавном у САД и Европу, али услови рада су често лоши.
Танјуг