Зоран Заев, лидер СДСМ-а и претендент на премијерску фотељу у Македонији, из чистог мира прозвао је српски државни врх „националистичким руководством“, а да притом није ту изјаву било чиме поткрепио.
Иван Стоилковић, представник Срба у Македонији, за Спутњик ово коментарише као изјаву „обичног струмичког зарзавадџије“ који у овом тренутку одрађује албанску агенду у региону. То је, каже, крунски доказ његовог политичког слепила, неконзистентности и елементарног непознавања стања у Србији, тако и у целом региону.
„По Заеву, нити један од албанских политичара, а неки од њих су и ратни злочинци, који су имали радикалне изјаве у протеклом периоду о Македонији, ни ’Тиранска платформа‘ нису националистичке, и све су прошле без његове реакције. То је сасвим нормално и у духу антисрпских деведесетих из којих СДСМ Заева није изашао. За њега је националистичка изјава председника Србије, у којој Александар Вучић буквално моли своје пријатеље из Македоније да чувају мир и ништа више. Али за ’струмичког зарзавадџију‘ и то је било довољно да оптужи председника Вучића, српски народ и Србију за националистичку политику. У најмању руку, његова изјава је озбиљна увреда и непоштовање и ниподаштавање изузетно коректног односа Републике Србије, која упадљиво избегава било какву пристрасност и мешање у унутрашње ствари Републике Македоније“, каже Стоилковић.
Ни политички аналитичар из Скопља Бранко Ђоређевски за оваква напад не види повод, те каже да је утолико чуднији. Како наводи, иза овакве изјаве не стоје само Албанци већ и они који их подржавају.
„Заев очито има потребу да неке инструкције прошири, да оно што се дешавало у Македонији прошири и на регион и на Србију. У Србији су протести, и потребно је ’подгрејати‘ ватру и ово је очигледно начин Заева да то уради, како би протести постали масовнији. Дакле, да се на некако сценарио из Македоније пренесе и на Србију. Очигледно ради по неком налогу. Да ли су то Албанци?! Знате шта, они никада не раде ништа сами“, верује Ђорђевски.
Први потпредседник Владе и шеф дипломатије Ивица Дачић рекао је да не зна „чиме су Александар Вучић и Влада Србије заслужили овако бруталан и скандалозан напад од стране претендента на место македонског премијера Зорана Заева“, питајући се зар му није доста проблема које има у Скопљу, већ их тражи и са Београдом.
„Што Заев не нападне Раму и Тачија, него Вучића? Није он толико наиван да не зна да концепт ’Велике Албаније‘ није комплетан без Скопља“, реко је Дачић.
Лидер Социјалдемократског савеза Македоније (СДСМ) Зоран Заев изјавио је јуче да су Срби и Македоници братски народи, али и да је у Србији на власти „националистичко руководство“ Александра Вучића.
Реакција Русије: Албански национализам у политици СДСМ-а
Евгениј Колосков, стручњак за међународне односе на Санктпетербуршком државном универзитету, оцењује за Спутњик да се СДСМ позиционира као принципијелни политички непријатељ ВМРО-ДПМНЕ, да ову странку Заев доживљава као националистичку и, изгледа, сматра да је владајућа гарнитура у Београду, када је реч о политичким ставовима, блиска партији Груевског.
„Вероватно на тај начин Заев поручује да између ВМРО и београдске врхушке постоје активни контакти. У сваком случају, такве изјаве могу да имају негативне последице ако СДСМ дође на власт у Скопљу. У том случају ће доћи до захлађења односа између Београда и Скопља, јер имам утисак да се политика СДСМ-а битно разликује од политике коју тренутно спроводи званични Београд“.
Поводом албанске заставе у кабинету новог „председника“ македонског парламента Талата Џаферија, Колосков каже:
„То уопште није чудно, већ напротив — више него очекивано. Јасно је да ће албански национализам играти важну улогу у политици СДСМ-а и њених савезника, јер управо наклоњеност албанске заједнице представља у Македонији кључни услов за формирање владе на челу са Заевом. Зато је неопходно поручити Албанцима да ће нова влада штитити њихове интересе. Ову заставу у Џаферијевом кабинету пре свега тумачим не као заставу државе Албаније, већ као подршку националној солидарности Албанаца као таквој, она се односи и на Косово и на албанске општине у Црној Гори, и тако даље. Сматрам да већина Албанаца ипак пре свега жели да се све земље у којима они живе уједине под окриљем ЕУ, а не у ’Великој Албанији‘. Вероватноћа сукоба у Македонији и даље постоји, али мислим да ће председник Иванов ипак на крају пристати на компромис, па ће СДСМ формирати владу“.