Природне залихе литијума у Авганистану у новчаном еквиваленту могу да се изједначе са природним залихама нафте у Саудијској Арабији. Авганистан такође има бар две милијарде тоне руде гвожђа, а залихе гаса се процењују на билион долара. Чувени авганистански смарагди су најквалитетнији на свету и чистији су од колумбијских, а дијаманти су бољи и квалитетнији од афричких.
Па ипак, локална друштвена организација „Транспарентност“ скреће пажњу да авганистанска влада фактички не контролише новчане токове и не може на прави начин да располаже свим природним ресурсима. Највећи део прихода од незаконите експлоатације и трговине природним богатствима одлази у руке екстремистичких или мафијашких група.
Средства из буџета и међународна економска помоћ се троше на крајње неефикасан начин, говори за Спутњик представник организације „Транспарентност“ Насер Тајмури:
„Нажалост, влада не може ефикасно да управља свим природним богатствима у држави. Имам у виду то што се званични рударски сектор налази у веома лошем положају, а приходи од илегалне експлоатације рудног богатства и продаје „на црно“ одлази у руке мафије и екстремистичких организација које на тај начин финансирају ратове против авганистанског народа“, објашњава Тајмури.
Према писањима информационе агенције „Џомхур“, количине недавно истражених залиха литијума, гвожђа, бакра, кобалта и злата су толико велике да би могле ову сада врло сиромашну земљу, уз правилну експлоатацију и легалну продају ресурса, могле да претворе у једну од најбогатијих држава света.