„Наравно, трудимо се све време. И између Американаца и Иранаца, и између Саудијаца и Иранаца. Радимо, наравно. То је веома тешко, али не постоји други начин“, одговорио је Богданов на питање да ли је Русија може да буде посредник између САД и Ирана.
Нешто раније је Рекс Тилерсон, државни секретар САД, иступио са жестоком изјавом у којој је критиковао политику и нуклеарни програм Ирана. Према његовим речима, заједнички свеобухватни план није донео жељене резултате и Иран би могао да крене стопама Северне Кореје. Тилерсон је то рекао након Трамповог захтева обавештајним агенцијама да утврде да ли је укидање санкција против Ирана, у складу са споразумом о нуклеарном наоружању са међународном заједницом, у интересу САД.
„Приступ нове америчке администрације сиријском питању не робује идеологији, председник Трамп и његово окружење треба да размишљају на практичан начин“, рекао је Богданов.
„Надамо се да је нова администрација, с обзиром да је председник Трамп послован човек, окренута конкретним резултатима. Већ примећујемо да приступи немају идеолошки предзнак. Он и његово окружење су људи из бизниса. Морају да размишљају о практичним категоријама. Надамо се да ће све бити постављено на своје место“, каже Богданов.
Одговарајући на питање да ли је могуће комбиновати два дијаметрално супротна приступа у присуству Ирана и САД у Сирији, Богданов је рекао је да је то веома тешко.
„Тешко је, наравно, веома тешко. Не смемо да имамо никакве илузије. Американци су, генерално гледано, поздравили преговоре у Астани. Рекли су да је Астана добра, али да је присуство Ирана лоше. Нешто у смислу — поздрављамо улогу Русије и Турске у Астани и целом процесу, процес је добар, резултати су добри, али Иран води неконструктивну политику у региону и не можемо да га похвалимо ни под каквим условима. Наравно, овде је проблем у разликама. То захтева додатне политичке и дипломатске напоре, наставићемо да радимо“, рекао је Богданов.