По мишљењу Примакова, бивши амерички државни секретар би могао да помогне у успостављању пријатељског канала за размену информација између две земље.
„Са Кисинџером сам се и сâм неколико пута сусретао и у Москви и у Њујорку. Њега уважавају у Москви јер је то врло паметан, мудар и надасве прагматичан човек. Што се тиче, на пример, конфликта у Украјини, он је том проблему приступио врло разумно. Али, не би требало очекивати превише и сматрати да је Хенри Кисинџер велики пријатељ и савезник Русије“, примећује Примаков.
Кисинџер је, истиче саговорник Спутњика, на првом месту амерички патриота, и он неће правити уступке тако лако, али је свакако прагматичар и у свим интервјуима и приватним разговорима је наглашавао да разуме бригу Русије због свега што се дешава у Украјини, као и због тога што се НАТО шири на исток.
„Зато такав његов став оставља макар наду да би он могао да буде поуздан канал за проток информација. Успостављање односа на ’другом колосеку‘ је такође веома важно и потребно. Зато се надамо да то може да се догоди, и ако тако буде, било би добро да Кисинџер буде тај пријатељски канал за размену информација“, оцењује Примаков.
Америчка администрација је, како истиче наш саговорник, сада веома оптерећена свеопштом хистеријом око наводних руских хакера који су утицали на америчке изборе, али то је унутрашња игра.
Републиканску администрацију Беле куће и Трампа трују политички противници, покушавајући да је сатерају у ћошак, примећује Примаков Млађи.
Он се, ипак, нада да ће руско-амерички односи у будућности бити макар прагматични.
„Уверен сам да ћемо са САД градити прагматичније односе јер ми уважавамо њихову бригу, а они нашу, и то је за почетак довољно“, наводи син покојног руског премијера Јевгенија Примакова који ће остати запамћен по томе што је, када је чуо за бомбардовање Југославије, окренуо авион изнад Атлантика док је летео у посету Вашингтону.
Примаков напомиње да, међутим, не очекује да се у некој скорој будућности нешто драстично може променити набоље у односима Русије и САД.
„Та времена када смо били партнери су засад прошлост, и не мислим да између нас сад постоји пријатељство. Али, надам се јаком и здравом прагматизму у међусобним односима“, каже он.
Коментаришући смену шефа ФБИ Џејмса Комија, Примаков каже да је забавно гледати како су га донедавно Хилари Клинтон и демократе проклињали и како би сад требало да се радују његовој судбини, „а управо је супротно — сад се тај табор изјашњава против одлуке Беле куће и Трампа зато што је отпустио Комија“.
„Без обзира шта сад уради Доналд Трамп, у очима естаблишмента из редова демократа на челу са Клинтовом деловаће као недопустива грешка. Па макар, на пример, спасио дете које се дави, демократе би га оптужиле да је он заправо хтео да утопи то дете“, каже Примаков.
Подсетимо, Трамп је у среду донео одлуку да смени Комија, на препоруку државног тужиоца. Трампова администрација је иначе жестоко критиковала Комија због истраге која је вођена против Хилари Клинтон због коришћења приватних мејлова док је била на месту државне секретарке.
Према речима Примакова Млађег, смена Комија је игра унутар администрације која припада различитим политичким клановима и заправо нема никакве везе са истрагом против наводног мешања Русије у америчке изборе.
Кисинџер и Примаков, који је преминуо у јуну 2015. у 85. години, предводили су од 2007-2009. специјалну групу чији је циљ био поправљање односа између Вашингтона и Москве.
"Свиђао ми се Примаков. Знате, морали смо један према другом да се односимо с подозрењем, а да истовремено будемо један другом корисни. Понекад смо се слагали, понекад не. Он је увек био опрезан. То је веома руски: такав однос присутан је кроз историју. Али оно што је било нераскидиво повезано с Примаковом то је његова огромна хуманост. Тугујем за њим, као за човеком", рекао је Кисинџер реагујући 2015. на вест о смрти Примакова.
Јевгениј Примаков је иначе у својој дугој каријери био шеф Службе за спољни обавештајни рад, министар спољних послова и премијер, а у нашој јавности остаће запамћен по томе што је, кад је чуо за бомбадовање Југославије, окренуо авион изнад Атлантика и отказао посету Вашингтону.