Како се наводи, овај рачунарски напад је у светским безбедносним круговима окарактерисан као највећи „ренсомвер“ напад, због чега су неопходне мере предострожности које би грађани требало да предузму.
Неколико савета за кориснике рачунара:
Не отварајте мејлове, другу електронску пошту и прилоге од пошиљаоца који нису познати, које не очекујете или који су сумњиви.
Линкове на интернету, мејловима или чет порукама отварајте искључиво ако сте потпуно сигурни у пошиљаоца или у наведену интернет страницу.
Редовно безбедно копирајте све важне податке на рачунару (бекап), како бисте у случају блокирања података „ренсомвером“ увек имали резервну копију података и на овај начин избегли да будете жртве уцена.
Ове мере је потребно примењивати у свакој прилици, будући да се ради о врло софистицираном рачунарском нападу, да се за блокирање података користе кључеви за шифровање које је скоро немогуће дешифровати и да се за откуп искључиво траже биткојни као дигитална крипто-валута код које је немогуће лоцирати корисника, односно нападача.
„Ренсомвер“ је врста рачунарског злонамерног софтвера који се тајно инсталира на рачунарима жртве и који након тога криптује све податке на рачунару, односно блокира их и спречава власника да их користи.
Жртва истовремено добија поруку у којој се наводи да је потребно да плати откуп нападачу како би подаци на рачунару били одблокирани. Откуп се увек тражи у виртуелној крипто-валути биткојн.