„Немојмо заборављати на оне претње које носе регионални конфликти. Зоне дугогодишњих несугласица и даље постоје у многим местима у Евроазији. Како би се развезали ти чворови, треба пре свега прекинути са ратоборном реториком и узајамним оптужбама које само погоршавају ситуацију“, рекао је Путин.
„У целини, са логиком старих приступа не може се решити ниједан од савремених проблема. Потребне су свеже идеје, без стереотипа“, додао је он.
Путин је сигуран да Евроазија може да изради и предложи садржајну агенду, укључујући питања безбедности, развој односа међу државама, организацију економије, социјалне сфере, систем управљања и тражење нових драјвера раста.
Путин сматра да потенцијали таквих интеграционих формата као што су Евроазијски економски савез, „Један појас — један пут“, Шангајска организација за сарадњу, Асоцијација држава Југоисточне Азије могу да постану база за формирање великог евроазијског партнерства.
„Поздравили бисмо и учешће европских колега, држава ЕУ у таквом формату, у том случају он би заиста постао хармоничан, уравнотежен и свеобухватан“, додао је Путин.
Руски лидер је подсетио да се данас у Евроазији активно ради на различитим интеграционим пројектима.
„Ми подржавамо и заинтересовани смо да они напредују“, истакао је руски председник.
Путин је подсетио да Русија заједно са Белорусијом, Јерменијом, Казахстаном и Киргистаном гради Евроазијски економски савез. Он је поздравио и велику иницијативу Кине „Један појас — један пут“ за повезивање Пута свиле и Поморског пута свиле XXI века. Тај пројекат је усмерен на стварање саобраћајног, енергетског и трговинског пута између земаља Централне и Јужне Азије и Европе, унапређење економске сарадње између десетина држава и интензивирање научно-техничке сарадње између њих.
Председник Русије сматра да су економски разлози узрочници настанка тероризма и незаконите миграције.
„Идеје отворености и слободне трговине се све чешће одбацују, при томе, најчешће од стране оних који су недавно били њихови поборници. Неравнотежа у социјално-економском развоју и криза старог модела глобализације воде ка негативним последицама за односе између држава и за међународну безбедност“, рекао је Путин.
Он је нагласио да сиромаштво, социјална неравнотежа и велике разлике у развоју земаља у региону хране стварање међународног тероризма, екстремизма и незаконите миграције.
„Нећемо изаћи на крај са тим изазовима ако не превазиђемо стагнацију и застој у глобалном економском развоју“, додао је он.