Сваке године милиони младих људи у Кини подвргавају се операцији додавања набора својим капцима, не би ли им то помогло да добију посао, или само зато што је то модерно. Процењује се да ће 2019. године тржиште пластичне хирургије остварити приход од 900 милијарди долара.
Шерон Лу, 23-годишња студенткиња из Пекинга, каже да се одлучила за операцију како би јој очи изгледале веће и сјајније.
Пластични хирург начинио је један рез скалпелом на њеним капцима. Два сата касније, Лу је изашла из болнице са малим отоком на очима. На кожи изнад њих сада се налазе новонастали набори.
„Било је лако, као да добијате нову фризуру“, каже Лу.
„Многи моји пријатељи су имали операцију. То је сасвим нормална ствар.“
Операција двоструких капака или азијска блефаропластика, претворила се из контроверзног поступка у уобичајену праксу у Кини.
Више од 7 милиона Кинеза имало је козметичке операције у 2014. години.
Иако тачне бројке о броју операција двоструких капака нису доступне, пластични хирурзи у Кини кажу да је то постао најтраженији поступак.
Ма Ланхуа, 57-годишњи пластични хирург из Пекинга, каже да је изводила око три операције капака сваког месеца када је започела каријеру 1987. године, а данас их изводи више од 100, што значи да она ради отприлике пет операција дневно.
„У прошлости, готово ниједан родитељ не би се сложио са операцијом, тако да су млади морали то да раде тајно. Данас девојке на клинику доведе њихове маме и тате.“
Већина пацијената су жене старости између 17. и 28. година, а њена најмлађа пацијенткиња је била деветогодишња девојчица.
Док неки критикују операције јер Азијаткињама дају западни изглед, други верују да је поступак у складу са традиционалним естетским идеалима азијске културе.
„На Истоку, ми имамо своје стандарде лепоте“, каже Шерон Лу. „Већина Кинеза нема баш велике очи. Зато их већина жели.“
Лекари кажу да се неки људи надају да ће двоструки капак побољшати њихове шансе да пронађу посао, али све већи проценат жена има операцију само због модног тренда.