Не знам зашто влада на Косову толико инсистира на укидању Унмика, јер та мисија није спречила да Косово прогласи независност. Штавише, Унмик је одиграо позитивну улогу чак и после проглашења независности јер је много утицао на међуетничке односе и на Косову и у региону. Овако Неџмедин Спаихију, политиколог са Косова и Метохије, коментарише у разговору за Спутњик захтев Приштине Уједињеним нацијама да укине ову мисију која је од 1999. на Косову и Метохији.
Да ли вас изненађују коалиције које су склопљене међу албанским странкама — Рамуш Хардинај, Фатмир Љимај и Хашим Тачи у једној коалицији, Иса Мустафа, Беџет Пацоли и Иљир Деда у другој, а покрет Самоопредељење иде самостално…
— И било је очекивано и не. Очито је да су стране подељене, на оне које су учествовале у рату и оне које нису. Самоопредељење углавном чине млади људи.
Америка је више пута упозорила албанске лидере да „пазе која имена стављају на изборне листе“. На шта конкретно Вашингтон упозорава?
— Све је то у контексту Специјалног трибунала који се очекује да проради. Ту се, наравно, очекује да се „оштете“ неке странке чији су лидери произашли из рата. Ко ће све бити „прозван“ од стране Специјалног суда знаћемо кад тај суд проради. Видећемо како западне амбасаде на Косову размишљају после избора, да ли мисле да ће лакше слати у Хаг људе који су на власти или људе који су у опозицији. Постоји теорија да ако су у власти, неће због хапшења појединца организовати протесте и немире, што би се десило да су у опозицији.
Да ли је Запад утицао на формирање ових коалиција?
— Улога Запада је ту круцијална. То је био случај и у бившој влади, која је била производ Немачке и Америке. Без њих то није могло да се уради.
И Срби на изборе иду највероватније у више колона…
— На Србе се врши двострука пресија — и из Београда и из западних амбасада. Мислим да су Срби планирали да иду са најмање четири листе на ове изборе…
Мислите ли да ће формирање владе Косова ићи брзо и лако? Шта ће бити са српским листама?
— Није немогуће да ће покрет Самоопредељење одлучити ко ће бити на власти. Мислим, која коалиција… Али пре верујем да ће на то највише утицаја имати западне амбасаде. Они могу и да споје и да раздвоје политичке субјекте, како мисле да је набоље. Срби морају да буду део власти, без обзира на то ко буде на челу владе.
Како мислите да ће уопште да функционише сарадња Харадинај—Тачи?
— Они се не подносе међусобно, али главна улога није у томе, већ у чињеници да западне амбасаде имају круцијалну улогу у свему, па и када хоће некога да помире, они их и мире. Чињеница да су се они споразумели за мене је аргумент да је Запад ту одиграо кључну улогу.
Харадинај је био веома прецизан у томе да не треба наставити преговоре са Београдом у Бриселу. Ако буде премијер, да ли ће их наставити или не?
— Ако Харадинај буде на челу владе, преговоре ће морати да настави јер је то у интересу Косова, као и Србије и региона. Без обзира на све, мислим да ће се, у том случају, ти разговори одвијати много лакше и одлучније, и оно што се буде договорило биће и спроведено. То је, можда, још један од разлога да Запад подржи ову коалицију на челу са Харадинајем, јер у том случају не би нико протестовао због оног што је договорено. Ако би коалиција око Исе Мустафе којим случајем водила нову владу, било би договора у Бриселу, али не и спровођења на терену.
Али, како ће Харадинај да иде на преговоре у Брисел кад је против њих?
— Не верујем да су косовски политичари толико доследни да се држе изговореног. Наћи ће, сасвим сигурно, оправдање да промене став. А друго, неће ни смети да прекине нешто на чему инсистира Запад.
Запад такође инсистира и на томе да нема промена граница, па смо чули да нам се спрема „Велика Албанија“. И то са више места — Еди Рама, Хашим Тачи, Рамуш Хардинај, Јонуз Муслију, Албанци из Македоније…
— Искрено, та прича пре свега не занима никога у Албанији, у њиховој јавности. И на Косову је све мање оних које та прича занима. Једини који искрено у то верује је Муслију. Косово је „створење“ Запада. Без НАТО интервенције и без Запада не би постојало и не би било независно. Ово што сада албански политичари говоре је уцена Западу — ако нас не подржите на власти, ми ћемо да уништимо ваш пројекат — независно Косово. То изгледа сулудо, али то је чињеница.
Зашто мислите да једино Муслију искрено верује у причу о „Великој Албанији“?
— Положај Албанца на Југу Србије није на завидном нивоу… Зато што их Влада у Београду, ипак игнорише… Више се београдска јавност тиме бави, да, ето, ти „дивљи Албанци нешто раде против Срба“, да од њих долазе сви проблеми…
Па не прича Београд о „Великој Албанији“, него Албанци…
— Да, али на пример у Црној Гори се нико тиме не бави. Да је то озбиљан пројекат, онда би прво била угрожена Црна Гора…
Али Вилијам Вокер је рекао да има пројекат, и то на прослави странке Рамуша Хардинаја. Дакле, не идеја него пројекат велике Албаније…
— Господин Вокер је само један пензионер који жели да буде поново интересантан као што је то био у неком периоду, који тражи пажњу…
Па што онда није донео торту или цвеће, а не пројекат „Велике Албаније“…
— Човек одлази у пензију у одређеном тренутку живота, када га одређене виталне функције напуштају. Вокер је био значајан за Косово у пресудном тренутку, али он не представља никаквог нашег идеолога.
Да видимо шта ће бити са Србима на Косову и Метохији, који нису баш у завидном положају. Да ли ће, ако Харадинај победи, бити формирана ЗСО и како? По моделу договореном у Бриселу или по приштинском моделу?
— Приштина ништа не може сама да уради. Није Косово створено само од себе. Ниједна мала држава није створена сама од себе…
Ви заиста мислите да је Косово држава?
— Па јесте. У данашњем свету повезивања у пракси не постоји ниједна суверена држава. Чак ни Америка, која је највећа сила на свету, није суверена. Ни велике силе у свету нису тако независне и своје, а посебно мале државе. Мислим да је један од проблема тај што Срби никако да схвате да су мала нација…
Па и Албанци су мала нација…
— Још мања, али предност Албанаца у овоме јесте што то знају. Срби не признају да су мали. Причају о сувереној држави…
Али Србија јесте суверена држава. То је чињеница. Ја вас питам за Србе на Косову и Метохији.
— Да, али судбина свих нас не зависи само од нас. Тако и судбина Срба на Косову зависи од Албанаца, и свака глупост Албанаца одражава се на Србе. И обрнуто. И то није од јуче, већ одвајкада. Срби се враћају на Косово. Њихов број се после рата није смањио…
Можда се један број вратио у села, али колико Срба живи у Приштини?
— У Приштину се не враћају, али се враћају у Грачаницу.
Али Грачаница није Приштина.
— Грачаница је, да тако кажем, лепши део Приштине. Повратка Срба на Косово је било, нису се сви прогнани вратили, али добар део се вратио. Како се они осећају на Косову, то је друга прича. Не може се рећи да им је исто као што им је било у држави Србији.
И они су, колико знам, у држави Србији. Званично.
— Они су држављани Србије јер им је Уставом Косова омогућено да задрже и српско држављанство.
А на изборима могу да гласају само ако имају косовска документа, зар не?
— Наравно. Ако се гласа за парламент Косова, онда треба да гласају грађани Косова. На српским изборима сви Срби који су имали и косовски документ су могли да гласају, јер је то ствар српског законодавства. Свако ко је рођен на Косову и тамо провео неко време може да има косовска документа и да изађе на гласање. Ако Србе занима шта ће бити у косовском парламенту, морају да имају косовска документа.
Може ли Харадинај да буде премијер, с обзиром на то да има и албанско држављанство?
— Може, јер на Косову нема препреке да неко има више држављанстава и да обавља државне функције. Лично сам против тога.
Хоће ли Косово са новом владом добити и војску?
— Ако НАТО затражи, Косово ће добити војску, ако не затражи — неће.