Николић је подсетио да је прва његова посета као председника Србије била Белорусији као знак пријатељства и да се не слаже са санкцијама које су уведене тој земљи.
Данас, на крају мандата, како је рекао, имао је обавезу да поново дође у Минск да се сретне са великим пријатељем Србије и његовим личним пријатељем Александром Лукашенком.
„Желео сам да сумирамо шта смо то све успели за ових пет година да подигнемо у односима Србије и Белорусије, да видимо где још нешто шкрипи, како може да се настави. Велике су турбуленције у свету, а пријатељство Србије и Белорусије остаје заувек", рекао је Николић.
Он је нагласио да је са колегом Лукашенком разговарао о великим инвестицијама белоруским у Србији и српским у Белорусијим и заједничким инвестицијама у производе из наменске индустрије које бисмо продавали другим државама.
„Србија има великог пријатеља у Белорусији, Белорусија у Србији. Белорусија много очекује од сарадње Србије са Кином пошто је Кина определилла Србију за стожер сарадње са југоисточном Европом", рекао је Николић.
Два председника разговарали су и о напретку Србије у преговорима са ЕУ и какви проблеми још очекују нашу земљу на том путу.
„Мислим да ће Србија наставити потпуно исту политику према Белорусији као до сада. Мислим да ће и нови председник имати великог сарадника и великог пријатеља у председнику Лукашенку и да ми можемо само да очекујемо наставак добрих вести у односима Србије и Белорусије", закључио је Николић.
Николић борави у радној посети Белорусији, а данас му је председник те земље Александар Лукашенко уручио Државну награду Белорусије — орден Пријатељства народа.
Уручујући награду, Лукашенко је нагласио да веома цени став Николића према Белорусији.
„Суштина тог става је у томе да је Томислав Николић још пре свог избора за председника не само долазио у Белорусију, већ је отворено и принципијелно подржавао, заузимао оштру позицију у заштити интереса белоруског народа. То је главно, јер смо обавезни да сарађујемо са председником. Без обзира да ли се допадамо један другом, ми треба да прихватамо реалност. Као човек — пре избора — Томислав Николић је био посебан за нашу земљу“, истакао је Лукашенко.
Он је подсетио да је последњих година трговинска размена између Белорусије и Србије повећана више пута и да између две земље нема отворених тема. Такву политику државе ће водити и након што Александар Вучић преузме дужност председника Србије, казао је белоруски председник.
У пратњи председника Градског извршног комитета Минска Андреја Шореца, председник Николић је обишао Трг победе у главном граду Белорусије и положио је венац на Споменик победе, саопштила је Служба за сарадњу са медијима председника Републике.