Већ десет година Математичка гимназија размењује ђаке са једнако успешном школом „1329“ из Москве. Српски ђаци бораве код својих вршњака већ традиционално крајем маја, имају прилику да виде како уче њихови другари на другом крају Европе, али и да се с њима друже. Иако посета нема такмичарски карактер, московска школа „1329“ ипак је организовала занимљиво интерно одмеравање снага.
Победила је београдска ученица Милица Вугделић. Било је то решавање логичко-комбинаторних задатака за које није било потребно неко специјално знање, већ логичко закључивање, каже Милица.
„У Србији углавном не постоји овакав тип такмичења, њихова школа ми се свиђа јер је модернија, то уме да буде подстицај за учење. Такође имају специјална одељења где се додатно изучавају одређени предмети, али не могу рећи да су наши руски вршњаци у нечему значајно бољи од нас. Свиђа ми се овај начин упознавања обичаја, јер сам живећи са својим домаћинима видела да они заиста много воле да пију чај“, искрена је Милица Вугделић.
Професорка Математичке гимназије Драгица Ивковић не крије задовољство због успеха наше ученице. Она каже да јој се својевремено током једне од првих посета колегама, али и деци из московске школе, допао систем рада у Математичкој гимназији и да је то потврда да, када је у питању преношење и ниво знања, не заостајемо за математичком силом као што је Русија.
„Наше московске колеге су једном приликом присуствовале часовима геометрије и анализе и било им је врло занимљив ниво на ком размишљају наши ученици. Они су приметили да је мисаони апарат наших ученика другачији, јер ми у Београду деци дајемо проблем, а на њима није тек да га реше, већ и да питају, да размишљају, да покушавају, па и да греше“, објашњава професорка Ивковић.
Ђаци београдске Математичке гимназије одушевљени су школом домаћина пре свега зато што има — базен. Осим тога, наши мали београдски саговорници истичу да им се свиђа то што је московска партнерска школа велика и што има значајно већу салу за физичко.
„Много ми се допао њихов систем рада, али и чињеница да ђаци овде у школи добијају доручак и ручак. Моја нова руска другарица Олга Дорошенкова и њена породица су ме лепо угостили“, каже ученица Математичке гимназије Јована Лазић.
Њена московска домаћица каже да се труди да слободно време са своје две гошће из Београда не проводи код куће, већ иду до центра, како би виделе све лепоте Москве. „Јуче смо се шетале по улици Арбат, ишле смо и у зоолошки врт. Ја сам већ била у Београду, знам да тамо нема метроа, претпоставила сам да ће мојим гошћама бити интересантно да виде наш градски превоз“, објашњава Олга.
Брзином и ефикасношћу метроа одушевљен је и ученик Математичке гимназије Марко Зоговић. Он додаје да су и његови домаћини више него љубазни.
„Код домаћина је супер, сви се веома лепо понашају према мени. Споразумевање није проблем, разговарамо на енглеском, храна је одлична, баш сам задовољан. Ако питате шта ми је највеће изненађење, то је метро, Србија га нема. А овај је баш брз и има интернет“, каже Марко.
Како посета главном граду Русије не подразумева само учење, ово је прилика да се деца из Београда упознају са историјом и културом Москве и Русије. Мали математички генијалци су видели много тога у престоници, а издвајају Москва сити, Дарвинов музеј и кућу чувеног Лава Толстоја, уз наравно, Црвени трг и Храм Христа Спаситеља.