„Њујорк тајмс“ пише да је између 18 и 20 доушника ЦИА убијено или затворено у Кини. Један од њих убијен је наочиглед својих колега у дворишту једне од владиних зграда, наводи лист.
Према информацијама бивших чиновника, САД су врбовале доушнике у „самој дубини бирократије“ Пекинга.
Неки од њих су били држављани Кине, који су се, како је сматрала ЦИА, разочарали у кинеску владу. Ипак, почетком 2011. године прилив обавештајних информација из Кине је почео да се смањује.
ЦИА и ФБИ су покренуле заједничку истрагу о овом питању. Један од извора „Њујорк тајмса“ је саопштио да је она вођена под шифрованим називом „Медојед“ из тајне канцеларије у Северној Вирџинији.
Поједини истражитељи су били уверени да су кинеске власти успеле да открију шифру уз помоћ које је ЦИА комуницирала са својим изворима. Други су сматрали да постоји „кртица“ у самој обавештајној управи.
Круг осумњичених, наводи лист, сузио се на једног човека — бившег сарадника одељења ЦИА који је контролисао делатност у Кини. Ипак, довољан број доказа за његово хапшење није прикупљен. Према речима извора, он сада борави у другој азијској земљи.
Агенције ЦИА и ФБИ нису коментарисале наводе „Њујорк тајмса“.