„Неколико дана пре избора (у САД) покушао сам да схватим необичну наклоност Доналда Трампа према (председнику Русије) Владимиру Путину. Он је онај кога Путин и Руси називају ’корисна будала‘, ’корисни идиот‘. Овај појам из времена Хладног рата односи се на наивног човека којег Кремљ може да контролише и искористи за добробит Русије. Данас, шест месеци касније, са великим разочарањем може да се констатује да термин ’корисни идиот‘ остаје прилично тачан опис“, изјавио је бивши шеф НСА.
Према Хејденовим речима, отпуштање генералног тужиоца и директора ФБИ, који су „отворено заступали другачији политички став од администрације“, чини ситуацију у Сједињеним Америчким Државама „помало налик Никарагви“.
Бивши шеф НСА сматра да „америчке обавештајне агенције највероватније полазе од чињенице да је Русија имала утицај на изборну кампању у САД“, не конкретно на пребројавање гласова, већ управо на ток кампање. Он је изјавио да Немачка такође „треба да се прибојава" мешања у изборе за Бундестаг који ће се одржати 24. септембра и немачке обавештајне агенције треба да „предузму кораке за идентификовање нападача“.
Америчке обавештајне агенције раније су оптужиле Русију за покушај да утиче на изборе у САД 2016. године. Русија је у више наврата негирала ове оптужбе, а портпарол Кремља Дмитриј Песков назвао их је „апсолутно неоснованим“.