1. Под већим су притиском да успеју
Баш зато што се осећају „супериорнијим“ од осталих људи, очекују да њихов живот иде у другачијем смеру. То укључује бољу каријеру, више новца и квалитетније односе. Ако ишта од тога пође по злу, почињу да осећају велики притисак и кривицу.
2. Теже склапају пријатељства
Интелигентни људи желе да проводе време у друштву других интелигентних људи. Ако се особа не уклапа у њихов калуп, врло се тешко повезују, чак и ако њихов саговорник има велики број других квалитета.
3. Претерано размишљање може да их „парализује“
Познато је да изузетно интелигентни људи исувише анализирају ствари и одлуке које доносе. Разлог за то је перфекционизам, који може да их парализује при доношењу одлука.
4. Осећају се заглављено
Изузетно паметни људи немају проблема с разумевањем појава и информација које добију. Ако покушају некоме да објасне нешто, а особа то не разуме, проблем је да наставе комуникацију јер им је изузетно тешко да саосећају с другима, и немају више воље за тим.
Исто тако, околина често интелигентне људе види као разметљиве особе, што прилично отежава њихову социјализацију.
5. Теже проналазе срећу
Интелигентни људи често помисле да је њихова памет заправо проклетство јер не наилазе на разумевање у околини и немају велики број истомишљеника.
Срећа долази од прихватања света таквог какав јесте, али интелигентни људи претерано анализирају своје окружење, чиме ускраћују себи могућност да буду очарани несавршеном лепотом онога што се налази око њих.
Извор: Б 92