Према његовим речима, Русија од Мурманска до Калињинграда, и даље до Крима, ствара „западну баријеру“ која спречава приступ земљама Запада.
„Руси то чине да би се, како кажу, ишчупали из обруча који су створиле земље НАТО-а… Не верујем да су то завршили. Сматрам да би волели да прошире ту баријеру до Средоземља. Мене плаше дејства која могу да предузму у Либији како би појачали ту баријеру“, рекао је Стјуарт.
Вашингтон нема доказе да Москва подржава талибане
Обавештајна управа Министарства одбране САД не располаже информацијама о наводним руским испорукама наоружања авганистанском покрету „Талибан“, изјавио је Стјуарт, који је шеф те управе, током расправе у Сенату САД.
„Из разговора са талибанима знамо да су им они (Русија) нудили неку подршку, али нисам видео реалне, практичне доказе да су талибанима испоручивани новац или оружје из Русије. Русија је имала разговоре, јер она жели да буде део решења на авганистанској позорници“, изјавио је Стјуарт.
Према његовим речима, Русија подржава талибане у борби против ДАЕШ-а, јер сматра да та терористичка организација представља претњу за Централну Азију, па самим тим и за њу саму.
„То је њихов аргумент. Прилично слаб“, рекао је генерал.
Раније су амерички званичници у више наврата оптуживали Русију да пружа војну подршку талибанима у Авганистану.
Москва: Американци оптужбама одвлаче пажњу са својих пропуста
Министарство иностраних послова Русије саопштило је да циљ оптужби да Москва подржава талибане јесте да се одвуче пажња светске јавности са бројних пропуста америчке војске и НАТО-а током више од 15 година боравка у Авганистану.
Бивши командир полиције у провинцији Кандахару, генерал Абдул Разак изјавио је раније да Русија у сарадњи са другим земљама „помаже талибане финансијски и испоручивањем оружја“.
Према наводима Министарства иностраних послова Русије, америчка телевизија „Фокс њуз“ употребила је познати метод манипулисања колективном свешћу тиме што је у исти информациони контекст ставила саопштење о непознатим хеликоптерима у провинцији Кундузу и кријумчарење робе на граници Авганистана са Таџикистаном и нове измишљотине авганистанских псеудоаналитичара о могућем доласку руских војних саветника код талибана, задужених за организовање финансијске и логистичке подршке том покрету.
Стиче се јасан утисак да у циљу одвлачења пажње светске јавности са бројних пропуста, који су се догодили током 15-годишњег боравка војног контингента САД и НАТО-а у Авганистану, неко покушава да оклевета Русију, прикривајући сопствену подршку терористима, пре свега, борцима ДАЕШ-а, навело је Министарство.