„Трамп је дао многе изјаве које привлаче пажњу током пута на Блиски исток и у европске земље. У вези с НАТО-ом било је оштрих изјава савезницима, мислим да је њима пре свега привучена пажња. Што се тиче спомињања Русије, можда се то може посматрати као подстицање савезника на то да испуњавају своје обавезе и обезбеде одређене суме за буџез НАТО-а“, рекао је Ушаков новинарима.
Помоћник руског председника је навео да „активност НАТО-а према Русији, североисточно или северозападно крило, наравно, изазива забринутост“.
„Ничег доброг у томе нема. Ми, међутим, посматрамо то у контексту онога што се у Америци сада прича о такозваном ’руском досјеу’“, додао је он.
О чему ће разговарати Путин и Макрон
Председници Русије и Француске Владимир Путин и Емануел Макрон у Паризу ће 29. маја разговарати о Сирији и заједничкој борби против међународног тероризма која је поново добила на актуелности након терористичког напада у енглеском Манчестеру, изјавио је Ушаков.
„Природно, Сирија – то је један од најважнијих и најтежих проблема. После ужасног терористичког напада у Паризу у новембру 2015. године председник Франсоа Оланд је долазио у Москву, постигнут је важан договор о координацији напора и дејстава наше и француске војске, али тај договор није био реализован, не руском кривицом“, рекао је Ушаков новинарима.
Он је навео да је Француска једна од земаља која се најострашћеније односи према режиму председника Сирије Башара Асада.
Према његовим речима, о сиријској проблематици треба да се разговара отворено, као и о свим питањима у вези са заједничком борбом против међународног тероризма.
„Терористички напад у Манчестеру још једном је указао на хитну непоходност да се успоставе заједнички напори. И у том контексту разговараћемо с Макроном у Версају“, рекао је Ушаков.
Путин и Макрон ће, додао је Ушаков, разговарати и о сарадњи Русије и Европске уније. „Биће интересантно видети како Макрон прихвата нову реалност и како се односи према новом европском пројекту“, рекао је Ушаков и додао да ће председници размотрити и ситуацију на Корејском полуострву и низ других међународних тема.
Ушаков је изјавио да није планирано потписивање никаквих докумената након овог састанка.
„То је први састанак и председници желе управо да се упознају, да боље упознају и да се договоре о наредним контактима током којих ће, несумњиво, бити и потписивања, и договора, и докумената. А ово је неформални сусрет с прилично опширним дневним редом“, навео је Ушаков.
Руски председник у Париз путује на позив Макрона. У Версају се отвара изложба посвећена 300-годишњици прве посете руског цара Петра Великог Француској.
Одговарајући на молбу новинара да прокоментарише објаву кувајтске информационе агенције да Путин планира да посети Блиски исток, Ушаков је рекао да ово путовање, за сада, није планирано.
„Као прво, нисам видео то саопштење, а као друго, колико знам, за сада нема плана за такав пут“, рекао је Ушаков новинарима.
Сарадња са Сеулом ради решавања кризе
Русија планира да продуби сарадњу с новом јужнокорејском администрацијом ради решавања ситуације у вези с нуклеарним проблемом Северне Кореје, рекао је Ушаков.
„Активно се бавимо кризом на Корејском полуострву… Ми смо у вези с овом темом у чврстој вези с кинеском страном и сада ћемо још активније радити с новим корејским руководством које има уравнотеженији став од претходне администрације“, рекао је он новинарима и подсетио да је прошле среде руски председник примио специјалног изасланика новог председника Јужне Кореје, који му је пренео поруку од шефа државе Мун Че Ина.
Ушаков је истакао да Москва сматра да треба искористити све могуће политичко-дипломатске методе рада са севернокорејским руководством, али и с другим земљама које су активне у вези с овом темом.
На питање да ли Русија разматра могућност увођења економског ембарга Северној Кореји, Ушаков је напоменуо да је Москва скептична према санкцијама.
„Против кога су санкције? Против руководства Северне Кореје или против народа. Не разумем“, рекао је Ушаков и додао да би се уздржао од коментара на ову тему.