Међу њима су споразум о изградњи петог и шестог енергетског блока нуклеарне електране „Куданкулам“ (4,2 милијарде долара), који су потписали „Росатом“ и Корпорација за атомску енергију Индије, споразум с кинеском корпорацијом „Кем Чајна“ о заједничкој производњи индустријсих производа у Русији, као и многи други.
Поређења ради, на прошлогодишњем форуму потписано је 356 споразума, док је 2015. потписано 205 споразума.
Фонд „Росконгрес“ постписао је стратешке споразуме о партнерству с агенцијом „Инвест индија“, Привредном комором Аустрије (уз присуство аустријског канцелара Кристијана Керна и саветника руског председника Антона Кобјакова), Светским економским форумом, привредним коморама Србије, Белорусије, Институтом за промовисање извоза и инвестиције Еквадора, Канадском бизнис асоцијацијом у Русији и Евроазији, пословним асоцијацијама Финске и Шведске, Фондом за развој и подршку Међународног дискусионог клуба „Валдај“.
Глобална економија – нова равнотежа
Програм овогодишњег форума израдило је више од 500 водећих стручњака из Русије, Европе, САД, Аустралије и азијских земаља. Реч је о представницима разних економских школа, института за развој и пословних кругова из целог света.
Глобална економија покушава да опипа нови ослонац баланса. Управо је ова тема била предмет дискусија пословног програма Форума о глобалним токовима.
Још једна важна тема јесте прелазак светске економије на нови индустријски поредак. Влада Русије припремила је специјални програм дигитализације. Изабрана су три сектора у којима држава учествује у овим процесима и има највећи утицај: државна управа, „паметан“ град и заштита здравља.
Форум је окупио рекордан број учесника – више од 14.000 представника бизниса, шефова међународних организација, званичника, експерата, научника и новинара из више од 143 земље света. Међу њима је било 700 шефова компанија из Русије и 400 страних компанија. Представљене су компаније из САД, Немачке, Кине, Италије, Јапана и других земаља.
Стратегија Русије – квалитет раста
Најважнија тема када је реч о руској економији јесте стратегија Русије у новим условима. Епоху доминације економије сировина и високог темпа економског раста смењује схватање неопходности да се омогући „квалитет раста“. Економске санкције Русији дале су суштински подстрек процесу замене увоза.
Побољшање инвестиционе климе и услова за вођење бизниса у Русији још је једно питање које је било окосница Форума. Смањење притиска контролних органа на пословање јесте посао који у том правцу воде контролно-надзорни органи и Генерално тужилаштво.
На маргинама Форума одржани су: заседање „Пословне двадесеторке“, конференције БРИКС-а и ШОС-а, специјална сесија посвећеном 19. Светском фестивалу омладине и студената у Сочију који ће бити одржан у октобру.
Петербуршки форум одабрали су као место за традиционалне сусрете лауреати Нобелове награде, који су заједно с Руском академијом наука на Форуму организовали специјалну сесију „Наука – поглед у будућност“.
Представници многих земаља и иностраних компанија бирају Петербуршки међународни економски форум као ефикасан инструмент за промовисање својих инвестиционих пројеката.
Индија, почасни гост
Ове године земља-гост је била Индија, а посебну презентацију имала је и Србија.
Индија је саопштила да намерава да модернизује своје оружане снаге и да ће за то издвојити 150 милијарди долара. Индијски премијер Нарендра Моди лично се састао с руским руководиоцима током Форума.
На Форуму су учествовали и генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш, генерални секретар ОПЕК-а Мухамед Сануси Баркиндо, премијери и министри из више од 30 земаља.
Централни програм Форума била је пленарна седница на којој је учествовао председник Русије Владимир Путин, премијер Индије Нарендра Моди, аустријски канцелар Кристијан Керн, као и председник Молдавије Игор Додон.
Једна од тема Форума било је и стварање Националног конгресног бироа Русије, чија би основна делатност била формирање и промовисање позитивног имиџа Руске Федерације као земље с погодном пословном и инвестиционом климом кроз развој и подршку националне ивент-индустрије. Задатак овог бироа биће разрада маркетиншке стратегије земље и промовисање дестинација на међународном нивоу, формирање „јединственог прозора“ за потенцијалне међународне организаторе састанака и конгресно-изложбених манифестација у Русији и друго.
Током Форума одржано је и 88 културних и спортских догађаја.
Следећи Петербуршки међународни економски форум биће одржан од 24. до 26. маја наредне године.