Стручњаци сматрају да ће Британци започети озбиљну истрагу у вези делатношћу терориста тек под притиском јавности, али и сумњају да ће доћи до озбиљнијег прекида односа САД и Велике Британије са Саудијском Арабијом. Тереза Меј је упорна жена, у решавању овог питања ићи ће до краја. Тога се и плаше Саудијци, каже француски стручњак за геополитику Александар дел Вал.
Он за Спутњик каже се Саудијци заправо прибојавају детаљне истраге у вези са њиховим везама са терористима који су извршили нападе у Лондону и да су зато су започели дипломатске нападе на Катар.
„Три терористичка напада у три месеца, то је тако велики шок, да су чак и британски државници принуђени да размотре евентуално мењање постојећег система. Недавне изјаве Терезе Меј су по вољи Британаца. Друго је питање да ли ће заиста уследити неки конкретни кораци. Сад видимо да је у Британији дошло до мобилизације великог броја полицајаца, али то није ништа ново, никаква револуција у борби против терориста. Штавише, у Британији и даље мисле да полицајци на улици не би требало да носе оружје“, објашњава наш саговорник.
Дел Вал сматра да нема никаквих гаранција да ће сад Тереза Меј заиста започети неки конкретни процес истраге, јер постоји дубоки савез између Енглеза и Американаца, са једне стране, и Саудијске Арабије и осталих држава Персијског залива, са друге.
„Сад заправо све зависи од јавног мњења. Ако друштво буде тражило неке конкретне резултате, Тереза Меј ће као упорна и истрајна жена ићи до краја. И управо зато, пошто Саудијска Арабија зна у шта је све умешана, сада врши дипломатски притисак и напад на Катар, како би скренула пажњу са себе“, закључује Дел Вал.
Ријад Сидуај, директор Арапског центра политичких и друштвених студија у Женеви, сматра да „заштита државних интереса“ доводи до тога да Велика Британија постаје саучесник катарског и саудијског вехабизма:
„Више пута су високи представници Француске, Немачке, САД оптуживали Саудијску Арабију и Катар да финансирају тероризам. Лондон до сада није реаговао на изјаве овог типа. Постоји нека врста саучесништва Британије са катарским и саудијским вехабијама и зато је ипак могуће да ће под притиском јавности Лондон заиста започети неку детаљније истрагу. Британци имају право да знају ко финансира мрежу радикалних исламиста“, наводи Сидуаj за Спутњик.
По његовом мишљењу, изјаве Терезе Меј заправо одржавају промене у ставовима Лондона, али је неопходно све поменуто и реализовати:
„Ми знамо ко финансира тероризам и ширење идеологије путем мреже џамија. Знамо ко су вехабисти који проповедају мржњу, а Британци су жртве у име „слободе говора“. Ипак се надамо да ће бити примењене оштре и конкретне мере у борби против терориста и радикалних исламиста“, закључује Сидуај.