Према његовим речима, нове мере би могле да буду поднете на процедурално гласање о санкцијама против Ирана, заказано за среду. Маконел није рекао о каквим је мерама реч.
Нацрт закона може да ступи на снагу у случају да га усвоје оба дома Конгреса САД и потпише амерички председник.
Раније је лист „Вашингтон пост“ саопштио је да ће америчких сенатора из обе партије покушати да што пре потврди нове санкционе мере против Русије.
Сенатори желе да санкције Русији укључе у други нацрт закона који није у директној вези с њима – о санкцијама против Ирана.
То се ради да би било једноставније да се уведу санкције којима се противи Бела кућа.
Претходна администација Барака Обаме, која је уводила санкције Русији, није желела да санкције поприме карактер закона који је одобрио Конгрес. Формална кодификација санкција отежава администацији да их укине или прошири.
Сенат сада разматра неколико нацрта закона о санкцијама против Русије. Сенатори Џон Мекејн и Бен Кардин предложили су нацрт закона о санкцијама против одбрамбеног, обавештајног и енергетског сектора руске економије.
Сенатор Линдзи Грејем је на челу групе колега предложио да се законом забрани председнику САД да укине санкције Русији, док су сенатори Мајк Крепо и Шерод Браун предложили формалну кодификацију постојећих санкција против Русије како би се отежало њихово укидање.
Лидер републиканаца Мич Маконел и лидер демократа Чак Шумер разматрају могућност делимичног укључивања ових иницијатива у нацрт закона о Ирану, прецизира „Вашингтон пост“.