Дипломата је истакао да је у тренутку уласка у састав Совјетског Савеза, Литванија била пољопривредна земља и заузимала је једно од последњих места по квалитету живота у Европи. При томе је ниво индустријске производње био три пута нижи од просека за СССР.
Масовна индустријализација земље почела је тек после Другог светског рата. Удаљцов наводи да је у периоду од 1940. до 1990. године из савезног буџета у привреду те совјетске републике уложено око 65 милијарди долара.
„На тај начин је могућа формулација питања литванске стране о надокнади штете, која је наводно причињена Литванији од стране Русије, незаконита, па чак и апсурдна“, истакао је амбасадор.
Он је истакао да Русија, која је некада давала највећи допринос у буџет СССР-а, има право да од Литваније тражи накнаду трошкова, између осталог и за повлашћену набавку минералних сировина и енергије из РСФСР у износу од више од 72 милијарде долара.
Балтички политичари су више пута говорили на тему „совјетске окупације“. У лето 2016. године министри правде Литваније, Летоније и Естоније захтевали су да Москва „надокнади штету од бруталних злочина“ и осуди спољну политику Совјетског Савеза почетком четрдесетих година прошлог века.