Формирање владе на Косову ће бити тешко након избора, констатује „Стандард“, наводећи да је коалиција ПАН остварила Пирову победу и да ниједна странка појединачно није добила толико гласова као што је „Самоопредељење“, које је успело да удвостручи резултат са прошлих избора.
„Пресе“ оцењује да савез бивших припадника ОВК за формирање владе треба подршку свих 20 посланика мањинских заједница, међу којима су и косовски Срби.
Лист указује да је Српска листа освојила све мандате, а да је Рамуш Харадинај, за којим је због ратних злочина Београд расписао налог за хапшење, током предизборне кампање износио непријатељске изјаве.
„Пресе“ указује да су Демократска лига Косова (ЛДК) и „Самоопредељење“ искључили сарадњу са коалицијом ветерана ОВК, због чега се већ у медијима спекулише о могућој сарадњи те две партије, уз Иницијативу за Косово, пошто њен шеф Фатмир Љимај није био на прослави победничког блока.
„Чини се да на Косову, као и 2014. године, следе вишемесечни преговори. Без обзира да ли ће на крају Курти или Харадинај преузети кормило, нове препреке се већ могу предвидети у дијалогу са Београдом“, закључује дневник.
„Стандард“ подсећа да је тај покрет пре десетак година агитовао против било каквих преговора са Београдом о статусу Косова, да је познат по примени насилних метода и да се као странка први пут кандидовао 2011. године.
Дугогодишњи лидер Аљбин Курти, који је, како пише „Стандард“, левичарске теорије помешао са великоалбанским национализмом, био је оптуживан и затваран, а играо је улогу критичара система, базирајући се на сталном популизму.
Иако Курти више није лидер странке, он је и даље „звезда“ покрета и истиче се посебно тврдоглавошћу, због чега се не може рачунати да ће прихватити коалициону владу, а да не постане премијер, примећује лист.
Формирање владе након превремених избора биће тешко, сматра „Стандард“, указујући да је савез ветерана ОВК лоше прошао на изборима, да и поред коалиције са мањинама не може да оствари релативну већину, јер је добио, према привременим резултатима, само 34 одсто гласова.
Уколико би „Самоопредељење“ ушло у владу било би пре свега веома тешко спровести сарадњу са Београдом.
Нормализација односа са Београдом је од великог значаја за обе стране, јер без ње ни Србија, ни Косово не могу да предузму даље кораке у правцу европских интеграција.
Лист наглашава да до сада није примењен Бриселски споразум из 2013. године, а да је његов важан део успостављање Заједнице српских општина, за које је потребна двотрећинска већина у скупштини. Са антисрпским „Самоопредељењем“ не може се рачунати на његову реализацију.
„Стандард“ подсећа да је тон на Косову последњих месеци постао грубљи и још више националистички, те да је чак и председник Хашим Тачи говорио против представника ЕУ.
„Он, као и многи други бивши борци ОВК, страхује од оптужница и суђења пред новим судом за ратне злочине, који треба да почне са радом на јесен“, наглашава лист.
Танјуг