„Овај ужасан договор сеје насиље и нестабилност у региону, а она (Обамина администрација) није добила ништа заузврат“, рекао је Трамп.
Према његовим речима, то је била потпуно погрешна политика.
Трамп је рекао да САД неће укинути санкције Куби док не ослободи политичке затворенике и не легализује политичке партије, као и док не спроведе слободне изборе уз међународне посматраче.
Према његовим речима, Америка је спремна да почне преговоре о новом споразуму са Кубом.
„Спремни смо и моћи ћемо да почнемо преговоре о закључивању најбољег уговора за Кубанце и Американце, који је праведан и који има смисао“, рекао је амерички председник и додао да Амбасада САД на Куби остаје отворена.
Америка, нагласио је Трамп, уважава суверенитет Кубе, али неће, како је рекао, да окрене леђа кубанском народу.
Бела кућа је нешто раније саопштила да се САД противе позиву Уједињених нација да се Куби укине ембарго.
Измена политике америчког председника према Куби стимулисаће трговину са слободним кубанским предузећима, наведено је у саопштењу Беле куће, уз напомену да ће нова политика удаљити од канала економске делатности кубанске војнике, али ће „америчким грађанима и предузећима омогућити да развијају економске везе с приватним, малим сектором на Куби“.
Амерички председник раније данас је најавио да ће јавности представити нову политику према Куби, која подразумева пооштравање регулатива у области трговине и путовања. Те регулативе ублажио је Трампов претходник Барак Обама.
Извори блиски Трамповој администрацији тврде да ће на нови приступ утицати двојица конгресмена и сенатора кубанско-америчког порекла са Флориде: Марк Рубио и Марио Диас Баларт.
Обојица су жестоки противници кубанског комунистичког режима.
Барак Обама је поново успоставио дипломатске односе са Кубом у децембру 2014, а био је и први амерички председник који је посетио Кубу од 1928. године.