Иницијатор нацрта закона је конгресмен из државе Масачусетс Џозеф Кенеди, који објашњава да је то неопходно услед мешања Москве у председничке изборе у Сједињеним Америчким Државама.
Ако центар буде основан, он ће бити под управом шефа Националне обавештајне службе САД, а у његовом саставу ће бити сарадници ЦИА, ФБИ, Стејт департмента, Пентагона, Министарства правде и других ресора.
Амерички лист „Бостон хералд“, који се позива на изјаву самог Џозефа Кенедија, пише да је за реализацију Кенедијеве иницијативе потребно 20 милиона долара.
Нова структура требало би да штити САД од „руских интервенција“ и да координира дејства америчких власти.
„Без снажног и усаглашеног одговора америчких власти непријатељски напади на изборни систем, економију и државну безбедност САД у будућности ће бити све чешћи и јачи. Уједињеним напорима наших агенција и савезника пред лицем заједничке претње, центар за реаговање помоћи ће властима да пруже отпор таквим интервенцијама“, саопштио је конгресмен на свом званичном порталу.
Према документу, међу задацима центра ће бити синхронизација и анализа информација које се тичу Русије, а долазе од обавештајне заједнице, правосудних органа и дипломатских канала.
У Конгресу сматрају да претњу за Вашингтон погоршава недостатак кадрова у председничкој администрацији који треба да заштите националну безбедност земље.
„Бела кућа није предложила никакве кандидате за дужност заменика државног секретара за Европу, Азију и Блиски исток. Управо ти државни чиновници треба да раде са нашим савезницима на томе да се пошаље снажан одговор Русији“, саопштено је у документу.
Конгресмен Кенеди прецизирао је у документу да ће у саставу будућег центра бити представници ЦИА, Стејт департмента, Пентагона, Министарства за унутрашњу безбедност, Министарства финансија, Министарства правде и ФБИ.
Према нацрту, центар ће сваке године достављати комитетима Конгреса САД извештаје о руској претњи.
Најцрвенији телефон
Није искључено да је нови талас иницијатива усмерених против Русије на Капитол хилу повезан са недавно објављеним извештајем агенције „Блумберг“. Тринаестог јуна она је, позивајући се на неименоване изворе, објавила податке о томе да је број хакерских напада из Русије био много већи него што је раније саопштено.
Према наводима „Блумберга“, прошле године су хаковани бирачки системи 39 од 50 држава. Размере новонастале ситуације уплашиле су претходну администрацију Барака Обаме, која је, како наводи агенција, била принуђена да се са Москвом повеже коришћењем „црвеног телефона“, специјалног и заштићеног канала за везу две државе.
Нова структура би требало да ради осам година и да се финансира кроз Националну обавештајну службу САД.
Амерички медији, пре свих „Вашингтон пост“, саопштили су раније да је Кремљ ангажовао хакере који уз помоћ сајбер-оружја могу да наруше рад електромреже у САД.