Од сутра ту функцију преузима Марија Пејчиновић Бурић, непозната широј српској јавности, а поприлично ни хрватској.
Ипак, ако се може веровати хрватском Вечерњем листу, Пејчиновић Бурићева је била ангажована као саветница Владе Србије, у својству стручњака за европске интеграције.
Мимо тога, њена службена биографија обележена је низом, махом експертских, послова и ангажмана.
На функцију министра долази са места државног секретара.
Пејчиновићева (1963) је рођена у Мостару, дипломирала је 1985. на Економском факултету у Загребу, а осам година после магистрирала је европске науке, након постдипломских студија на факултетима у Брижу и Варшави.
Од 1995. до 1997. била је директорка Европског дома „Загреб“.
У хрватску дипломатију улази 2000. именовањем за помоћницу министра у Министарству европских интеграција, које су тада водили прво Иван Јаковчић, па Невен Мимица.
Године 2005. постала је државна секретарка у Министарству спољних и европских послова, које је тада води Колинда Грабар Китаровић, где се задржава до 2008.
Истовремено је била и чланица преговарачке групе за преговоре са ЕУ у поглављима 30 о спољним односима, 31 о спољној, безбедносној и одбрамбеној политици, 34 о институцијама и 35 — остало.
На изборима 2008. као чланица ХДЗ-а изборила је мандат у Сабору и водила је изасланства у Заједничком парламентарном одбору Хрватска—ЕУ, затим саборско изасланство у Парламентарној скупштини НАТО-а, али је и чланица Одбора за европске интеграције, Спољнополитичког одбора и Националног одбора за праћење преговора с ЕУ.
Од 2013. била је саветница за европске политике на пројектима које су финансирали ЕУ, билатерални донатори и УНДП у Хрватској у државама кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство у ЕУ.
За државну секретарку у МВЕП-у именована је новембра прошле године.
За Србију није неважно ко је на челу Министарства спољних и европских послова Хрватске, с обзиром на то да је наша земља кандидат за чланство у ЕУ, у којој је Хрватска најмлађа чланица.