Њихова жалба ће бити спојена са друге две парнице у којима се тврди да су председникови пословни интереси прекршили уставну „клаузулу о примањима“ — одредбу за коју председникови адвокати тврде да је у овом случају прешироко тумачена.
Моменат када је Доналд Трамп положио заклетву и обећао да ће подржати устав био је и моменат када су га демократе у Конгресу оптужиле да га је прекршио, пренео је Глас Америке.
„Он је флагрантно и отворено прекршио клаузулу о примањима“, рекао је демократски сенатор Ричард Блументал.
Та клаузула даје Конгресу овлашћење да одобри уплате из иностранства изабраним званичницима, а демократе сматрају да Трамп није био транспарентан у том смислу.
„Не можемо да се сложимо са оним што не знамо — не можемо да се сложимо са нечим што Доналд Трамп крије“, казао је Блументал.
Потенцијални конфликт интереса у односу на председникове бизнисе широм света јесте повод за ове три парнице.
Приступ „Све или ништа“
Елизабет Видра из Центра за поштовање устава наводи да овде није реч „о приступу ’све или ништа‘ у смислу задржавања финансијских бенефиција које прима“.
„Он једноставно мора да следи Устав и да се прво обрати Конгресу, што није учинио“, истакла је она.
Међутим, Трамп се успротивио на Твитеру, рекавши да његови бизнис није у супротности са председничким положајем.
И адвокат који је поднео тужбу на још једну парницу везану за „клаузулу о примањима“ рекао је за Глас Америке да се та клаузула не односи на Трампа.
„Пословати са неком страном земљом или страном компанијом не потпада под ’клаузулу о примањима‘ и то је вероватно прешироко тумачење које тужитељи не могу да превазиђу‘, истиче Сет Барет Тилман са Универзитета Мејнут.
„Они покушавају да се домогну председникових пореских пријава. Следећи корак за њих би био опозив“, каже Тилман.
Демократски конгресмен Џери Надлер наводи да је мало преседана за овакву парницу јер се „претходни председници нису ни издалека усуђивали да тестирају то питање“.