Дачић је истакао да се то питање већ годинама политизује.
Подсетио је да је он потписао документ о оснивању Центра заједно са Сергејом Шојгуом пред тадашњим председницима Русије и Србије, Дмитријем Медведевим и Борисом Тадићем.
Указао је да су сви неспоразуми са ЕУ разјашњени, али да се у међувремену појавило питање да ли људи који су запослени у Центру треба да добију екстериторијални статус, што је неистина.
„Постојао је предлог да добију статус административно–техничког особља као у амбасадама, као што имају друге земље или организације, попут НАТО–а или САД. Пошто име Центра садржи ’хуманитарни‘, онда је од стране неких америчких политичара постављено питање зашто хуманитарци траже дипломатски статус“, рекао је Дачић.
Он је указао да Црвени крст, на пример, има дипломатски статус у свим земљама на свету.
„То питање се политизује и видећемо како ће се решити. Мора да се реши на један или на други начин. Ја сам питање покренуо са предлогом да се решава“, подвукао је он.
Дачић је истакао да ће о томе сигурно одлучити следећа Влада, јер је актуелна у техничком мандату.
Одговарајући на питање новинара о оријентацији Владе, рекао је да су тврдње како је неко у Влади наклоњен Истоку или Западу безвезе.
„Нико од нас није љубитељ Истока или Запада, већ само своје земље и њених интереса, што значи да када водимо политику да заштитимо интересе наше земље треба да размишљамо својом главом, као што то чине други“, поручио је Дачић.