Председник Србије Александар Вучић изјавио је после састанка са председником Косова Хашимом Тачијем, уз посредовање Федерике Могерини, да је од високе представнице ЕУ тражио да се убрза поступак уласка Србије у чланство Уније и да тачно утврди — „орочи“, датум за улазак.
„Србија више не може ићи као неке гуске кроз маглу, које знају да ће једног дана стићи до циља, али не знају тачно којим путем и кад“, рекао је Вучић новинарима у Бриселу.
Коментаришући ову изјаву, Драган Ђукановић из Центра за спољну политику, каже за Спутњик да је логично да Србија жели да зна унапред како ће дијалог, пре свега са Приштином, који је дугорочан и неизвестан, на крају изгледати.
Очигледно је да ће бити неопходно давати неку врсту нових уступака по том питању. С друге стране, неопходна је и одређена врста гаранције када је у питању улазак у унију, каже Ђукановић.
„Знамо како се неславно завршио покушај СР Југославије 1999. године, када је под бомбама донета одлука о приступању Савезу Русије и Белорусије, прво због тога што није било гаранције друге стране да ће то бити урађено. Ова изјава председника је тражење некакве потврде јасније европске перспективе и да је тај процес приступања нешто што ће се убрзати, што ће резултирати пуноправним чланством“, каже Ђукановић.
Нашег саговорника питали смо и колико је реално тражити да се убрза поступак уласка Србије у Унију и тачно утврди датум у тренутку када Балкан није приоритет Европи која се бори са „брегзитом“, новим односима са САД по доласку Доналда Трампа на место председника, економском и мигрантском кризом. Када би Србија чекала да се ови проблеми реше, многи процеси би били трајно заустављени, каже Ђукановић.
„Европска унија ће наћи неке рационалне одговоре на проблеме са којима се суочава. Она истовремено мора да настави процес проширења на Западни Балкан како он не би ескалирао неким новим проблемима, новим нестабилностима. Мислим да је то порука коју шаље не само Србија у овом тренутку, него и друге државе Западног Балкана увидевши заправо у чланству у ЕУ неку врсту гаранта и регионалне стабилности“, истиче саговорник Спутњика.
Упитан да ли пут Србије у Европску унију може да буде краћи с обзиром на глобалну геополитичку ситуацију, наиме из саме ЕУ неретко се чује да Русија брани своје интересе у региону Западног Балкана, Драган Ђукановић каже да је јасно да се глобална геополитичка игра прелама на нашем простору и да је то изузетно важан фактор у овом тренутку.
„Није искључено да Европа убрза пут Србије ка чланству, како би спречила јачање утицаја других актера у овом делу Европе. Веома ће много ствари зависити од тога како ће се водеће државе ЕУ, попут Немачке и Француске, односити према Западном Балкану. Наравно, ту су и интереси држава које не припадају унији, попут Русије, па и у нашем региону све активније Турске. Биће занимљиво пратити и Кину, начин на који ће све те земље пробати да заштитите неку врсту својих легитимних интереса“, наглашава Ђукановић.
Он подсећа да је улазак Бугарске и Румуније, па и Хрватске, у Европску унију био геополитичка одлука, тако да је вероватно то потконтекст питања које је Вучић упутио Могеринијевој помињући гуске у магли.
Иначе, у обраћању новинарима после састанка у Бриселу, председник Србије је рекао да ће за ову тему бити важна његова посета председнику Савета ЕУ Доналду Туску половином месеца.
Србија, према његовим речима, после значајног дела проведених реформи и доста посла који је још пред њом, тражи да њени грађани имају јасну перспективу и јасан циљ.
„Да знамо где је и када га достижемо“, подвукао је Вучић и рекао је да у томе није наишао на противљење, већ чак на разумевање Федерике Могерини и њених колега.