Одлука суда, у вези са афером нелегалног прислушкивања, уследила је неколико дана након што је Специјално тужилаштво затражило притвор за Груевског и још 17 осумњичених, махом из редова његове странке ВМРО-ДПМНЕ.
Осим Груевског, на списку се налазе некадашња министарка полиције Гордана Јанкуловска, бивши шеф државне безбедности Сашо Мијалков, бивши министар за транспорт и везе Миле Јанакијески, доскорашња министарка културе Елизабета Канцевска Милевска, али и главни уредник телевизије „Сител“ Драган Павловић, који је познат под надимком Латас.
Специјално тужилаштво за прислушкиване разговоре формирано је договором за решавање политичке кризе у Македонији, познатом као договор из Пржина, и имало је рок од 18 месеци да подигне оптужнице.
Тужилаштво је формирано да би истражило ко се у Македонији од 2008. до 2015. незаконито бавио прислушкивањем и случајеве криминала који се спомињу у прислушкиваним разговорима.
Нова влада Социјалдемократског савеза Македоније и њихов лидер и премијер Зоран Заев, који је у више наврата јавно говорио о масовном неовлашћеном прислушкивању током владавине Груевског, покушава да пронађе законски начин да Специјално тужилаштво може да настави да подиже оптужнице.
Према информацијама из Специјалног тужилаштва, до сада је преслушано око 50 одсто прислушкиваних разговора, које је крајем 2015. након формирања тог тужилаштва, доставио лидер СДСМ-а Зоран Заев.
Специјално тужилаштво за прислушкиване разговоре је до сада подигло три оптужнице, у којем је у једном првоптужени за наручивање политичког насиља Никола Груевски. Међу оптуженима у друга два случаја су и бивша министарка полиције Гордана Јанкуловска и градоначелник Битоља Владимир Талевски.
Танјуг