„Резултати састанка председника Русије и САД, признајем, превазишли су моја очекивања, а уверен сам и не само моја очекивања. Много је конкретних ствари, Русија и САД почињу или да сарађују у пракси (о Сирији), или да разматрају (о Украјини, сајбер-безбедности) о најважнијим питањима која одређују тип билатералних односа“, рекао је Косачов новинарима.
Према његовим речима, кључна је оцена шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова да су оба председника ишла на постизање обострано корисних договора, уместо на конфронтацију.
„Ако постоји такво расположење, договори ће се обавезно појавити, пре или касније“, изјавио је сенатор.
Први заменик председника Комитета за међународне послове Државне думе Русије Дмитриј Новиков сматра да састанак двојице лидера не може кардинално да промени односе Русије и САД, али је подигао мост ка будућности.
„Чињеница да је одржан разговор је важна. То је први састанак Путина и новоизабраног председника САД. Важно је да је обухваћен читав актуелни списак међународних питања. Сваки разговор ове врсте подиже мост за даљу сарадњу. Притом, наравно, морамо да разумемо да један овакав састанак не може кардинално да промени односе двеју земаља, јер је политичка елита у САД расположена на одређени начин“, рекао је Новиков.
Пут за успостављање још бољег узајамног разумевања Русије и САД биће, према његовим речима, дуготрајан. „Тај пут мора да се прође и у том смислу данашњи састанак је важан као мост ка будућности“, додао је он.
Састанак Владимира Путина и Доналда Трампа у Хамбургу отклонила је сва питања о личном слагању руског и америчког лидера, сматра сенатор Франц Клинцевич.
„Састанак, и у томе је, како ми се чини, био његов главни задатак, отворила је чврсто забарикадирана врата руско-америчких односа, истовремено отклонивши сва питања у вези с личним слагањем лидера двеју држава. Стране су показале своју спремност не само да разговарају, него и да се договарају“, навео је Клинцевич.