У нацрту документа се наводи да је ПС ОЕБС „поново говори о свом пуном поштовању суверенитета, независности, јединства и територијалног интегритета Украјине у међународно признатим границама, које укључују Аутономну Републику Крим и град Севастопољ“.
У резолуцији је истакнут и захтев „за уздржавањем од агресивне праксе и поништавања одлуке о незаконитом припајању Аутономне Републике Крим". Аутори документа сматрају да стране у сукобу морају да престану са борбама, престану да користе тешку артиљерију и дају одрешене руке специјалној посматрачкој мисији.
Нацрт резолуције позива Русију „да одмах пружи неометан приступ“ на Крим и Севастопољ међународним организацијама, институцијама, посебним процедурама и независним експертима ОЕБС-а, УН и Савета Европе, организацијама за људска права и невладиним организацијама или медијима.
У једном од тачака нацрта документа Парламентарне скупштине ОЕБС-а такође се позива „на наставак консултација са циљем постизања споразума о распоређивању полицијске мисије у одређеним регионима Доњецке и Луганске области Украјине“.
Узимајући реч у дискусији документа, члан делегације Русије, председник одбора за међународне послове Државне Думе Леонид Слуцки скренуо је пажњу да у извештајима Специјалне посматрачке мисије „није било ни речи о тешком наоружању, руским хибридним оружаним снагама, које никада нису биле и којијх нема на југоистоку Украјине“.
„Нажалост, овај нацрт резолуције нас доводи у заблуду", констатовао је посланик. Коментаришући тачку о позиву Русији „да обезбеди несметан приступ Криму и Севастопољу", он је рекао: „Ја вас све позивам у руски Крим и Севастопољ који су се вратили у састав Руске Федерације на основу међународног права садржаних у одредбама Повеље УН о праву на самоопредељење, и да видите својим очима, као што су већ урадили многи чланову Скупштине, какву радост осећају становници Крима и Севастопоља — колико је хармоничнији и успешнији њихов садашњи живот и образовање њихове деце“.
„Што се тиче многобројних тачака о окупацији — то није окупација. Окупација и анексија (ових простора) од стране Украјине десила се 1991. године“, подсетио је на члан руске делегације.
„Усвајањем оваквих резолуција дозвољавамо монструозне двоструке стандарде које подривају саму суштину ОЕБС-а и његове Парламентарне скупштине“, упозорио је он.