Према речима потпредседника Државне думе Русије и шефа руске делегације на самиту Скупштине Петра Толстоја, организација је саслушала аргументе Русије да је „немогуће поделити Европу на два дела, како би један део учио други како да живи“.
„Зауставили смо још један покушај усвајања декларације која у себи има очигледан карактер конфронтације не само према Русији, већ и према нашим суседима. Берлински зид, који је пао пре много година, до данашњег дана живи у главама неких наших европских партнера који настављају да мисле да је Русија непријатељска држава која не може да живи без савета са стране“, истиче Толстој, преноси „Парламентарни лист“.
Време је да се Европљани помире са независношћу Русије, ми ћемо сами одлучити шта да радимо са људским правима и представницима ЛГБТ, додао је он.
Што се тиче наводног присуства руских трупа у Украјини, то је, према речима шефа руске делегације у ПС ОЕБС-а, смешно коментарисати: за три године сталних оптужби за неку агресију није добио ниједан доказ за то.
На тај начин, према мишљењу Толстоја, руска победа у Парламентарној скупштини ОЕБС-а у Минску било је усвајање скоро једногласном одлуком о формирању на иницијативу Русије посебне комисије за борбу против тероризма, као и усвајање две руске резолуције — противтерористичке и противверске дискриминације, као и блокирање шведске резолуције о кршењу људских права.
Подсетимо, њени аутори, шведски парламентарци, крајње су забринути „прогоном лица нетрадиционалне сексуалне оријентације у Чеченији“ и изражавају своју забринутост због њиховог наводног мучења у затворима.
У Белорусији, по њиховом мишљењу, „кршење људских права је системске природе“. О томе, према Швеђанима, говори „централизација законодавне и извршне власти у рукама председника Александра Лукашенка“, а осим тога „ограничена слобода говора“.
У тексту одбачене резолуције ПС ОЕБС-а наведен је и позив Русији да потпуно испуни Минске споразуме, још једном је осуђена „анексија Крима“ и дати су савет о „побољшању закона о борби против дискриминације ЛГБТ заједнице“. Власти Белорусије, са своје стране, треба одмах да „почну са радом на укидању смртне казне“ и „ослободе и рехабилитују све политичке затворенике“.