Није први пут да се Обавештајно-безбедносна агенција (ОБА) из Босне и Херцеговине помиње као служба у коју се сливају сви поверљиви подаци из овог дела региона, а у које има увид Бакир Изетбеговић. Да ли је то тачно, тешко је доказати, али чињеница да је на челу ове агенције кућни пријатељ Изетбеговића свакако изазива сумњу.
С друге старане, када неко ко би могао да зна како ова служба функционише, попут Милорада Додика, председника Републике Српске, јавно изјави да је „обавештајним структурама у БиХ дат налог за прислушкивање државног врха Србије“ и да верује да је „исти случај и са Хрватском“, онда ствари добијају много озбиљнију конотацију. А питања се сама од себе ређају: Шта се прислушкује, ко и зарад чега, по чијем налогу, коме се прослеђују те информације, какве су последице и, што је најважније, има ли ту злоупотребе информација и малверзација?
Андрија Савић, бивши први човек Безбедносно-информативне агенције (БИА), за Спутњик подсећа да је ова служба безбедности годинама под доминацијом муслиманског корпуса.
Он наглашава да је БиХ, у ствари, међународни протекторат Запада, па је у таквом окружењу нормално да све желе да држе под контролом. У том контексту, сасвим је извесно да их сигурно занима веза између РС и Србије, и да желе да је држе на оку. То би, наводи наш саговорник, могао да буде мотив из ког су и „упрегли“ ову бошњачку, односно босанску службу безбедности у којој Бошњаци имају апсолутну доминацију.
Чињеница да је и Хрватска поменута као мета прислушкивања ОБА, према Савићевим речима, јесте „нови падеж“, јер је ова држава чланица и НАТО-а и ЕУ. Србија је, како каже, интересантна јер је ипак то доминантна држава у региону Западног Балкана, а њена веза са РС као ентитетом сигурно изазива пажњу.
Наш саговорник сматра да овакве ствари не могу да нанесу штету Србији, али зато напомиње да опасност лежи у другим стварима кад је реч о ОБА и прислушкивању. Акценат ставља на злоупотребу, јер постоји могућност да бошњачко руководство преко ОБА неке ствари ради и „на своју руку“.
„Не треба искључивати ни ту могућност, с обзиром на то да се бошњачко руководство у БиХ у великој мери наслања на Турску, Иран, Саудијску Арабију, и по верској линији, али и по финансијској основи. Треба знати колико је ушло пара свих ових година из Саудијске Арабије, али и колико је било, својевремено, присуство обавештајне службе Ирана. Не можемо овде да елиминишемо ни важан и значајан утицај данашње Турске, која се креће у правцу неоосманизма“, напомиње наш саговорник.
Божидар Спасић, стручњак за безбедност, тврди да босанска служба нема тако велике могућности да прислушкује неке разговоре у Београду или Загребу, али зато не спори да прислушкује разговоре функционера који живе у БиХ, а које они обављају са властима из државе.
„Овде се посебно поставља питање — коју корист та служба има од евентуалних информација које прикупи? Рачуна се да та босанска служба може да прислушкује око 300 људи. То су им капацитети прислушних центара, и евентуално услуга које користе од Турске, или неке друге обавештајне службе која се налази на том простору. Вероватно нешто користе и од тих америчких центара који постоје у Босни, али у сваком случају, питање је ко је корисник тих информација — Бакир Изетбеговић, Влада БиХ или…“, пита Спасић.
Спасић као веома спорну види и чињеницу да се на челу ОБА налази особа која је блиска само једној — бошњачкој страни. Свако прислушкивање је, каже он, подложно и манипулацији и коришћењу у приватне сврхе.
„Према нашим сазнањима, босанска служба, на чијем је челу бивши телохранитељ (Алије Изетбеговића) из рата у БиХ, Насера Орића и ко зна још кога, има функцију да обавештава Бакира Изетбеговића и још понекога о намерама српског или хрватског руководства. Ти разговори свакако могу да се користе и у приватне сврхе, и за компромитовање, уцену, или за припремање неких мера које би спречиле неке планове оних људи који се прислушкују“, каже Спасић.
Овај случај је, како је навео, баш школски пример како једна страна, у овом случају — Изетбеговић, може да злоупотреби те прислушкиване разговоре. Спасић каже да је уочљиво и то да Изетбеговић веома често у јавности користи неке податке или чињенице које је дознао путем тајних прислушкивања.
„Не искључујем могућност да постоје велике злоупотребе. С друге стране, с обзиром на то да је најновију вест саопштио председник РС Милорад Додик, то видим само као знак да наше обавештајне службе о томе знају све. У сваком случају, те информације о Србима и Србији, чак и да се ради о приватним разговорима, уступају се великим обавештајним службама, од којих босанска ОБА и зависи“, објашњава Спасић.
Оно што је опасно, додаје он, јесте то што када имате меру прислушкивања руководства — имате и могућност ширења дезинформација, што може да довде до хаоса у земљи, као што је то сада случај у БиХ.