Организатори тврде да је циљ вежби обезбеђивање стабилности у црноморском региону, а експерти сматрају да су ти маневри подсетник украјинском друштву да Америка није заборавила Кијев.
Маневри ће се одржати, као и прошле године, у северозападном делу Црног мора, у Одешкој и Николајевској области, у близини руских граница, али руски аналитичари сматрају да то не представља озбиљнију војну претњу за безбедност Русије.
Експерти наводе да ће украјински медији на ове и све друге украјинско-америчке вежбе гледати као на демонстрацију силе према Русији, али да то није ништа више од „пропагандних маневара“.
Одржавање украјинско-америчких војних вежби константно ће пратити снаге и средства Руске црноморске флоте. То подразумева ваздушно извиђање, пратњу бродова, рад надземних станица.
Руски медији наводе да Русија држи под контролом сва дејства и маневре које спроводи НАТО у близини њених граница и подсећају да ће ове године на борбено дежурство ступити радар „Подсолнух“ (Сунцокрет), који ће контролисати приобални појас ширине 200 миља и биће у стању да прати пролазак сваког брода кроз Босфор.
Руски одговор
Војни експерти, међутим, истичу да су ове војне вежбе директна провокација упућена Русији, јер НАТО војници на руским границама увежбавају и операцију заузимања територије.
„Те вежбе се не одржавају први пут, али сваки пут код руске стране побуђују бројна питања, с обзиром на то да Русија у Црном мору има стратешке интересе и да је то главна база Црноморске флоте. Важно је рећи да Украјинци и Американци вежбају искрцавање маринаца, а то значи да они увежбавају конкретне операције у циљу заузимања територије, а не спроводе само антитерористичке вежбе и јачање координације између штабова. Другим речима, овде постоји неки агресивни елемент који се тиче стицања доминације у региону“, каже за Спутњик војни експерт Дмитриј Литовкин, капетан у резерви.
„Јасно је да главну улогу овде игра Вашингтон. Сједињене Државе знају да Русију иритирају све вежбе у близини њених граница, па се ово може схватити као провокација. На такве потезе Русија увек одговара одржавањем својих вежби, којима поручује да је спремна да одговори на сваки развој ситуације, претњу и изазов. Учешће Украјине на овим вежбама објашњава се њеном тежњом ка чланству у НАТО-у, а Кијев такође има и планове за набавку западног наоружања. Самим тим, на овим маневрима Украјина увежбава кооперацију са НАТО снагама“, додаје Литовкин.
Ко све учествује
Међународне војне вежбе „Морски поветарац“ редовно се одржавају од 1997. године у оквиру Меморандума о разумевању и сарадњи у питањима одбране и војних односа између министарстава одбране САД и Украјине.
Споразум има билатералан карактер, али у протеклих 17 година у маневрима, осим организатора, учествују и друге земље-чланице НАТО-а и учеснице програма „Партнерство за мир“. Ове године учествују Белгија, Бугарска, Канада, Француска, Грузија, Грчка, Италија, Молдавија, Норвешка, Пољска, Румунија, Шведска, Турска, Украјина, Велика Британија и САД.
Русија је на овим вежбама учествовала само једанпут — 1998. године — са три брода своје црноморске флоте.
Главни циљ маневара је, како је саопштио НАТО, јачање сарадње између снага земаља-учесница, као и побољшавање флексибилности оружаних снага земаља-учесница. У оквиру „Поветарца 2017“ спроводиће се вежбе војно-поморских операција уз примену средстава противваздушне одбране, операције трагања и спасавања итд.
У маневрима учествују пешадија, морнарица и маринци, као и више од 30 бродова и чамаца и преко 20 летелица. Раније су на аеродром у Одеси ради учешћа на вежбама стигле и специјалне јединице НАТО-а, око 10 ронилаца и неколико десетина војника других родова, а у Црно море је упловио и амерички разарач „Карни“.
Шта чини украјинску флоту
Војни експерти наводе да је украјинска ратна флота мала и да је то један од разлога због чега се довлаче стране фрегате. Други разлог је и припрема Украјине за тешњу сарадњу у оквиру Алијансе.
„Ремонтована фрегата ’Гетман Сагајдачни‘ недавно је изашла на море и покварила се, а то је једини ратни брод који представља некакву војну силу украјинске ратне морнарице. Остатак украјинске флоте чине чамци, такорећи мали бродови предвиђени за дејства у приобалним водама. То да они не представљају озбиљну војну силу свима је јасно. Али, требало би имати у виду да су те вежбе у ствари део припрема састава украјинске флоте за будућу сарадњу у формату НАТО-а, у случају да Украјина буде примљена у ту организацију или у случају да она постане близак партнер тог војног блока“, закључио је Литовкин.
Подсећања ради, војне вежбе „Морски поветарац“ су ранијих година неколико пута отказиване. Маневри нису одржани 2006. године због протеста грађана са југа земље, укључујући и Крим, који су се успротивили уласку Украјине у НАТО. Тада су демонстранти блокирали луку у Феодосији и нису дозволили да се оружје и војна техника изнесу на војне полигоне.
Три године касније вежбе су отказане јер украјински парламент није дао обавезно одобрење за присуство страних трупа на територији те бивше совјетске републике.
Ни прошле године није све ишло глатко. Било је планирано да поморска фаза вежби почне 18. јула, али је одложена јер амерички брод није у предвиђеном року прошао кроз Босфор, а украјинска фрегата „Гетман Сагајдачни“ се покварила.