„Пажљиво посматрамо премештање војске, контролишемо ваздушни простор и границе. Све војне снаге које се налазе у близини државних граница Украјине стављене су у ниво повишене борбене готовости“, рекао је представник Министарства одбране Украјине Андреј Лисенко.
Према његовим речима „свака војна вежба сматра се потенцијалном претњом“.
Параноја је почела прошлог месеца када је секретар Савета националне безбедности и одбране Украјине Александар Турчинов рекао је да заједничке руско-белоруске вежбе „Запад 2017”, најављене за септембар, могу бити припрема за војну операцију.
Војни аналитичар из Минска Александар Шпаковски сматра да су ове тврдње на рубу разума.
„Веома је тешко коментарисати оно што украјинска врхушка предузима после 2014. године. У сваком случају, за њих је већ карактеристично ширење панике, алармизам и антируска пропаганда. Није јасно на који начин вежбе ’Словенско братство‘ могу да угрозе безбедност Украјине. На крају крајева, то нису антиукрајинске, већ антитерористичке вежбе. Или они стварно сматрају да ће сада руски, српски и белоруски војници прећи државну границу и кренути на Кијев?! Каква фантазија и какво лудило“, оцењује Шпаковски.
Он додаје да су вежбе „Словенско братство“ изузетно важне јер је у Европи све мање неутралних земаља, а НАТО непрекидно покушава да укључи Србију у орбиту свог утицаја. Битно је да Русија, Белорусија и Србија имају не само добру политичку и економску, већ и војну сарадњу, објашњава белоруски аналитичар.
„Таква врста сарадње постаје све актуелнија, имајући у виду нестабилну ситуацију у Македонији, ширење великоалбанског национализма, као и ступање Црне Горе у НАТО. Притом, требало би нагласити да ово пријатељство Београда, Минска и Москве није усмерено против икога, него је то пријатељство зарад глобалне безбедности. Терористичка претња је актуелна за све три земље. Балкан је одавно у жижи пажње исламских екстремиста, ту мислим на бошњачки фактор, као и на албански. Осим тога, Балкан је транзитно подручје за мигранте и избеглице“, подсећа Шпаковски.
Он додаје да не треба заборавити да Русија води глобални рат против тероризма у Сирији, а да је прошле године на територији Белорусије ухапшено 18 људи повезаних са терористичким групама.
„Не треба заборавити да имамо хиљаду километара границе са Украјином, лично сумњам да је актуелна украјинска влада у стању да спречи наоружане националистичке групе, ако оне одлуче да крену да ’ослободе‘ одређене белоруске регионе, које они сматрају украјинским. Осим тога, чињеница је да Украјина одавно привлачи пажњу екстремиста из Белорусије, који одлазе у ову земљу како би стекли неопходно ’војно искуство‘“, појашњава саговорник Спутњика из Минска.
Заједничке антитерористичке војне вежбе Србије, Русије и Белорусије под називом „Словенско братство 2017“, почеле су данас у близини белоруског града Бреста, а трајаће до 15. јуна.
Први пут откада војске три земље заједно вежбају формирана је мултинационална батаљонска група сачињена од руских, белоруских и српских војника који ће изводити антитерористичке вежбе као део операције одржавања мира.