Поред тога, установљено је да је плата варирала у зависности од тога колико је борац имао жена и деце.
Најнижу плату од 72 долара добијали су борци без деце, а већи део средстава, 40 долара, одлазио је на основне потрепштине, тако да су на руке терористи–самци добијали свега 32 долара месечно.
Истиче се да плата није прелазила суму од триста долара, као и да су највећа примања добијали инвалиди који су рањaвани приликом бомбардовања или за време терористичких напада.
Ирачка полиција такође је сазнала да терористи који су пребегли у Турску након војне операције ослобођења Нинаве неће бити плаћени за свој ангажман због економске кризе у организацији, након што су изгубили контролу над нафтним налазиштима прошле године.
Додаје се и да су руководиоци ДАЕШ-а добијали новац од продаје украдене имовине.
Из документа који сведочи о исплатама новца милитантима током прошлог месеца мухаррема (први месец муслиманског календара, који је 2016. године почео 3. октобра), види се да су се суме разликовале у зависности од породичног статуса и броја деце чланова ДАЕШ-а. Најнижу плату су добијали самци: 72 долара, тј. 95 хиљада ирачких динара. Од ове суме 40 долара се одбијало на храну, тако да је сваки милитант на руке добијао 32 долара.
Као други пример наводимо случај одређеног Абу Џана из батаљона имама Тарамзија. Дотични је рођен 1991. године, ожењен је и има троје деце. Њему је исплаћено 184 долара. Док је Абу Насер, рођен 1962. године, ожењен и отац шесторо деце добио 256 долара. Требало би истаћи и да је свим милитантима било одбијано по 40 долара за храну, без обзира на породични статус.
Локални извор у граду Мосулу је за Спутњик изјавио и да се висина надница разликовала и у зависности од низа других околности, али да је главни критеријум био број жена и деце. Највиша плата је износила 300 долара (и не више од тога).
Што се тиче милитаната који су отишли у Турску пре почетка операције за ослобођење Нинаве, они нису добили новац уопште, сведочи за Спутњик други локални извор. Ови припадници терористичке организације престали су да добијају плате и наднице због економске кризе која је захватила ДАЕШ, након што су још у октобру прошле године милитанти изгубили контролу над нафтним извориштима у граду Кајара, јужно од Мосула.
Плате шефовима
Према информацијама које је Спутњик добио на лицу места, нема говора о равноправности унутар ДАЕШ-а. На пример, шефови су осим обичних плата добијали и новац од продаје украдене цивилне имовине. Осим тога „кнежеви ДАЕШ-а“ су обедовали одвојено од „обичних смртника“, где би добијали најфинију храну.
Извор Спутњика додаје да су вишерангирани милитанти добијали по петсто долара и више. Ови високи челници ДАЕШ-а ипак су осетили на својој кожи ефекте кризе, јер је авијација међународне коалиције бомбардовала банке од којих су они добијали новац.
О платама у претходном периоду
У септембру прошле године Спутњик је објавио податке о платама милитаната током првих година њихове контроле над провинцијама Нинава и Анбар. Локални извори из Мосула су тада посведочили да је плата страних милитаната износила чак до 1.300 долара. Они су тада добијали на коришћење и кућу или стан, аутомобил и гориво које у то време обични грађани нису могли ни да сањају. Терористима је додељивана и жена, са њом су могли да раде буквално шта пожеле. Што се тиче надница које су исплаћиване локалним терористима, оне су биле упола ниже, око шестсто долара. Својевремено су милитанти много зарађивали захваљујући томе што су контролисали изворишта нафте и извозили овај енергент у сировом виду у суседне државе.