Нова истраживања показују да се Земља креће према шестом масовном изумирању врста, наводећи „биолошко уништавање“ дивљих животиња у протеклих неколико деценија.
Анализирајући обичне и ретке врсте животиња, научници су открили да су прекомерна потрошња и насељавање људи допринели губитку милијарди регионалних и локалних популација дивљих животиња.
У студији Националне академије наука Мексика наводи се да је овај нестанак дивљих животиња „застрашујући напад на темеље људске цивилизације“.
„Ситуација постала толико лоша да не би било етички да не користимо тешке речи“, рекао је „Гардијану“ професор Ђерардо Кабаљос са Универзитета „Насионал аутнома де Мексико“.
Годинама уназад, научници упозоравају да би наставак уништавања станишта дивљих животиња могао довести до истребљења сличног оном које је „збрисало“ диносаурусе.
Према студији објављеној у „Сајенс адвансиз“ 2015. године, чак и уз највећу заштиту угрожених врста, стопа по којој нестају кичмењаци је данас већа него у последњих пет случајева масовног истребљења.
„Студија наглашава да је наше глобално друштво почело да уништава врсте других организама по највећој стопи масовног уништења у последњих 65 милиона година“, наводи се у студији.
Будућност људи је смртно мрачна
Истраживачи су открили да су сисари на Земљи „изгубили 80 одсто асортимана“ и да хиљаде врста које се суочавају са драстичним смањењем броја нису класификоване као угрожене. На основу овог и других налаза, истраживачи су закључили да би следеће масовно истребљење могло да буде озбиљније од претходних.
„Биолошка уништавања очигледно ће имати дубоке еколошке, економске и друштвене последице. Човечанство ће на крају платити врло високо цену за десетковање јединог нама познатог облика живота у свемиру“, закључили су научници.
„Све указује на још снажније нападе на биодиверзитет у наредне две деценије, због чега је слика будућности смртно мрачна, чак и за људски род“.
Прочитајте још:
Стивен Хокинг: Запад се заноси Трампом, док нам прети права катастрофа.