Амерички научници прикупили су податке „планетарних размера“ са паметних мобилних телефона не би ли утврдили колико смо заиста активни.
Истраживачи Универзитета Станфорд анализирали су 68 милиона сати активности, пратећи људе из минута у минут и закључили да је просечан број корака које човек дневно направи 4.961.
Просечан становник Хонгконга је на врху листе са 6.880 корака дневно док су Индонежани на дну са 3.513 корака дневно, наводи „Би-Би-Си“.
Глобалну мапу лењости можете погледати ОВДЕ.
Налази су открили занимљиве детаље који би могли помоћи у борби против гојазности.
Већина паметних телефона има уграђен акцелерометар који може да броји кораке и истраживачи су користили анонимне податке о више од 700.000 људи који су користили апликацију за праћење активности „Аргус“.
Један од истраживача, професор биотехнике Скот Делп, изјавио је да је ова студија већа хиљаду пута од свих претходних студија о људском кретању.
Налази су објављени у часопису „Нејчер“ и аутори студије наводе да резултати дају важне препоруке за побољшање здравља људи.
На пример, просечан број корака у једној земљи изгледа да је мање битан за ниво гојазности.
Кључни фактор је „неједнакост у активности“, што је нешто као неједнакост у богатству, осим што се уместо разлике између богатих и сиромашних прави разлика између лењиваца и активних.
Што је већа неједнакост у активности, већа је и стопа гојазности.
„На пример, Шведска је имала најмању разлику између активности богатих и сиромашних и има једну од најмањих стопа гојазности“, рекао је Тим Алтхоф, један од истраживача.
САД и Мексико имају приближно исту стопу просечног броја корака, али САД имају већи ниво неједнакости у активности и гојазности.
Истраживаче је изненадио резултат да је неједнакост у активности добрим делом условљена разликама међу половима.
У земљама попут Јапана, са ниским нивоом гојазности и разликама у активности, мушкарци и жене остварили су приближно исте резултате, али у земљама високе неједнакости, попут САД и Саудијске Арабије, жене су много мање активније од мушкараца.
„Тамо где је неједнакост у активности највећа, женска активност је драматично смањена у односу на мушку. Негативне последице гојазности знатно више утичу на жене“, рекао је један од истраживача Јуре Лесковец.
Тим са Станфорда тврди да је открио глобалне обрасце гојазности и да је нашао нове идеје за решавање тог проблема.