Агенти руске државне безбедносне службе нашли су се у међународним водама у свитање, након протеста против нафтне бушотине у Северном леденом океану.
Они који су се налазили на холандском броду били су приведени у руске затворе, где су остали месецима, а онда су ослобођени непосредно пред одржавање Олимпијских игара у Сочију.
Петочлана арбитражна комисија са седиштем у Бечу одлучила је 2015. да је Русија била одговорна, на основу Конвенције УН о праву мора (УНЦЛОС), и сада саопштила износ одшетете за брод, погрешно хапшење и оно што је 30 људи са брода претрпело.
„Ова одлука појашњава да се на бродове у међународним водама не сме силом укрцавати, а да они који се налазе на том броду не смеју бити ухапшени“, поручио је у саопштењу министар спољних послова Холандије Берт Коендерс.
Русија је одбила да учествује у арбитражном спору, наводећи да је деловала у оквиру својих суверених права да заплени брод у подручју међународних вода, где Русија ужива специјална економска права.
Из организације „Гринпис“ саопштено је да одлука суда „одлично потврђује право на мирне протесте на мору“.
Како се наводи, није познато да ли ће Русија пристати на одлуку суда и платити штету, а свака свота коју та држава плати ићи ће преко холандске владе организацији „Гринпис интернешнел“ и биће потрошена за поправке бродова и као одштета за 30 људи који су ухапшени.