Бројка од око 100.000 Срба који су на недавно завршеним ванредним парламентарним косовским изборима имали право гласа могла би да се удвостручи после ступања на снагу административног упутства којим се поједностављује процедура добијања косовских документа по налогу Агенције за цивилну регистрацију у Приштини.
Ако све буде ишло по плану, на локалним изборима на Косову, заказаним за јесен, право гласа могао би да има двоструко већи број Срба.
Горан Ракић, председник косовскометохијске странке „Српска“, за Спутњик подсећа да је ова одлука као упутство донета пре више од шест месеци, али да није ступила на снагу јер није имао ко да је потпише. Ракић сматра и да је у питању била чиста опструкција, јер ово упутство иде наруку — Србима. Он објашњава да ће нова одредба омогућити да се признају сви бракови који су склопљени од 2000. године и упишу у косовски регистар, као и да то важи и за децу која су рођена у тим браковима, а која су данас људи са правом гласа.
„Приштина досад није признавала наша документа, венчани или родни лист, и због тога Срби са Космета нису могли да добију и косовска документа. Без тих документа они су за приштински систем били невидљиви. Мислим да ће ова одредба да омогући много бољи положај за Србе, посебно јер ће и деца рођена у периоду од 2000. године наовамо, бити уписана у Косовски цивилни регистар чиме ће моћи да остваре своја права. Али, како сада ствари стоје, Приштина нам само намеће обавезе док, с друге стране, Србима не омогућава бољи живот на Косову и Метохији“, каже он.
Ракић подсећа да су до сада Србима ускраћивана основна људска права, јер осим овога, нису могли без косовских документа да остваре ни право на пензију, или социјалну помоћ. Он такође верује да ће цела процедура, иако је њен почетак најављен за следећу недељу, бити сигурно ометана од стране Приштине, јер ће на светлост дана изнети и бар приближно стваран број Срба који живе на Космету, али и оних који су расељени. Ракић верује да Приштини не иде у прилог да се овај посао обави, до локалних избора на Косову.
„Мислим да ће се са имплементацијом ове одредбе кренути после локалних избора, јер њима не иде у прилог ни да обелодане број Срба повратника на КиМ, а не још да уписују и нове гласаче — Србе. Али, нас чекају преговори о формирању владе на Косову, без наше листе не може нико да формира владу у Приштини, и ми ћемо, ако са неким договоримо коалицију, сасвим сигурно учинити све да не добијемо пуста обећања, већ гаранције да све што буде договорено буде и спроведено“, напомиње Горан Ракић, председник највеће српске странке „Српска“ на Косову и Метохији.
За Србе је досад било готово немогуће да добију документа, нарочито за Србе који су били протерани, а ово административно упутство упрошћава ту процедуру. Приштина се досад изговарала да нема приступ информацијама, односно матичним књигама. Бриселским споразумом је пре неколико година и то решено, а копије матичних књига везане за територију КиМ су предате званичницима у Приштини. Иако то није директно повезано, добијање косовских документа омогућиће Србима и да региструју аутомобил на Косову јер је усвојен и нови закон о саобраћају по коме неће бити могуће регистровати возило уколико власник не поседује косовска документа.